Follow us: twitter facebook youtube rss
Bearcats logo
Bearcats logo

2006-2007 Women’s Track & Field Roster

Name Cl. Ht. Event(s) Hometown/Previous School
Corey Angelo So. 5-7 Pole Vault Grand Island, N.Y./ Grand Island
Kaitlyn DiPietro So. 5-6 Distance Bay Shore, N.Y./ Bay Shore
Alana Feureisen Fr. 5-4 Distance Bedford, N.Y./ Bryam Hills
Marsha Fiesinger So. 5-7 Heptathlon North Syracuse, N.Y./ Cicero North Syracuse
Kiki Gifft Fr. 5-4 Pole Vault Ithaca, N.Y./ Lansing
Carly Gross So. 5-3 Pole Vault Woodstock, N.Y./ Onteora
Cassie Harris So. 5-5 Sprints Bronx, N.Y./ Murray Bergtraum
Jasmine Hinson Fr. 5-5 Sprints Beacon, N.Y./ Beacon
Danielle Hoddinott Fr. 5-9 Jumps/Multi East Northport, N.Y./ Northport
Dayna Johnson Jr. 5-9 Hurdles/Sprints Brentwood, N.Y./ Brentwood
Amanda Kazanivsky Fr. 5-4 Distance Auburn, N.Y./ Auburn
Stacy Kramer Gr. 5-2 Distance Loudonville, N.Y./ Colonie
Sarah McTague Fr. 5-7 Distance Niskayuna, N.Y./ Niskayuna
Jazelle Mealing So. 5-6 Jumps North Bay Shore, N.Y./ Brentwood
Stacy Meitzler Fr. 5-7 Distance Milan, Pa./ Athens
Taryn Menard Sr. 5-5 Distance Cicero, N.Y./ Cicero North Syracuse
Maureen Metz Fr. 5-8 Sprints Commack, N.Y./ St, Anthony’s
Kelda Nelson Fr. 5-4 Distance Hillsborough, N.J./ Hillsborough
Brooke Nepo Fr. 5-4 Throws Greenlawn, N.Y./ John Glenn
Krystelle Patrice Fr. 5-3 Sprints Brooklyn, N.Y./ Health Studies
Aja Phipps So. 5-10 High Jump Mount Vernon, N.Y./ Ursuline School
Lindsay Pine So. 5-5 Pole Vault Lansing, N.Y./ Lansing
Terry Powell Fr. 5-6 Distance Brewster, N.Y./ Brewster
Katie Radzik So. 5-4 Distance Mt. Sinai, N.Y./ Mt. Sinai
Kate Reilly So. 6-1 Distance Tomkins Cove, N.Y./ Tomkins Cove
Jaime Schulte So. 5-5 Distance Tuscon, Ariz./ Catalina Foothills
Keisha Short Jr. 5-5 Sprints Yaphank, N.Y./ Deer Park
Margaret Tinker Fr. 5-4 Throws Ithaca, N.Y./ Ithaca
Deahna Vinson Fr. 5-2 Sprints Monsey, N.Y./ Suffern
Kim Williams So. 5-6 Sprints Buffalo, N.Y./ Leonardo de Vinci
Letisha Williams Fr. 5-2 Sprints New York, N.Y./ Cathederal
Katie Wilmer Jr. 5-5 Pole Vault North Syracuse, N.Y./ Cicero North Syracuse
Kayla Wilt Fr. 5-2 Distance East Greenbush, N.Y./ Columbia
Caitlin Wright Fr. 5-10 Jumps/ Sprints Ithaca, N.Y./ Lansing
Hana Wright Fr. 5-4 Jumps/Sprints Canandaigua, N.Y./ Canandaigua

Head Coach: Mike Thompson, (Northern Colorado ‘90), 12th Year
Assistant Coaches: Annette Acuff, Natilee Dawkins, Wally Yelverton
Graduate Student Coaches: Dan Jordy, Hasani Hampden

 

Site sponsored by:

bubearcats.com sponsors Liberty Mutual Quality Inn Dunkin Donuts Traditions at the Glen Subway Holiday Inn Express Verizon Laser Eye Center Hampton Inn Carr Printing Red Roof Inn Doubletree by Hilton - Binghamton Weis Holiday Inn University Plaza 20 Hawley Street Apartments M and T Bank Twin River Commons