Follow us: twitter facebook youtube rss
Bearcats logo
Bearcats logo

2008-2009 Women’s Track & Field Roster

Name Cl. Ht. Event(s) Hometown/Previous School
Kelly Billingiere So. 5-4 Distance Binghamton, N.Y./ Harpursville
Renee Blair So. 5-2 Distance Beacon, N.Y./ Beacon
Kelsey Branch Fr. 5-2 Pole Vault Cornwall, N.Y./Cornwall
Jordane Blum So. 5-2 Sprints/Hurdles Philadelphia, Pa./ Friends Central
Caitlyn Brennan So. 5-7 Hurdles/Jumps Rochester, N.Y./ Sachem North
Jessica Conter Fr. 5-7 Heptathlon Glendale, N.Y./Archbishop Molloy
Ryann Cretney Fr. 5-6 Distance Ithaca, N.Y./ Lansing
Rosie DeFino So. 5-7 Hurdles/Jumps Holbrook, N.Y./ Sachem North
Nandi Dozier-Lewis So. 5-8 Sprints/ Jumps Staten Island, N.Y./ St. Peter’s
Michelle Eberhart Fr. 5-7 Jumps New City, N.Y./Clarkstown South
Brittney Fellows So. 5-7 Jumps Endcott, N.Y./ Union-Endicott
Gail Ferguson Fr. 5-6 Pole Vault Clinton, Ohio/ Jackson
Marsha Fiesinger Sr. 5-7 Heptathlon North Syracuse, N.Y./ Cicero North Syracuse
Alicia Finger So. 5-3 Distance Cicero, N.Y./ Cicero-North Syracuse
Syannon Finnegan So. 5-2 Distance Niskayuna, N.Y./ Colonie
Kayla Fisher-Poling Fr. 5-7 Throws Oneonta, N.Y./ Oneonta
Lauren Galasso Fr. 5-5 High Jump Port Chester, N.Y./Port Chester
Kiki Gifft Jr. 5-4 Pole Vault Ithaca, N.Y./ Lansing
Carly Gross Sr. 5-3 Pole Vault Woodstock, N.Y./ Onteora
Jennifer Hastings Sr. 5-8 Distance Vestal, N.Y./ Vestal
Jasmine Hinson Jr. 5-5 Sprints Beacon, N.Y./ Beacon
Ashley Horton So. 5-9 Distance Candor, N.Y./ Candor
Samantha Howell Fr. 5-6 Sprints Vestal, N.Y./Vestal
Marla Kelley So. 5-8 Distance East Aurora, N.Y./ East Aurora
Dawn Lammert Jr. 6-1 High Jump Sussex, Wisc./ Arrowhead
Kim Law So. 5-8 Distance Newark, N.Y./ Newark
Dana Levitt Fr. 5-7 Distance Lynbrook, N.Y./Lynbrook
Jacqueline McGowan Fr. 5-6 Distance Pearl River, N.Y./ Albertus Mangus
Sarah McTague Jr. 5-7 Distance Niskayuna, N.Y./ Niskayuna
Jazelle Mealing Sr. 5-6 Jumps North Bay Shore, N.Y./ Brentwood
Maureen Metz Jr. 5-8 Sprints Commack, N.Y./ St, Anthony’s
Sarah Mikulski Fr. 5-5 Hurdles East Amherst, N.Y./Williamsville North
Simonie Moore So. 5-9 Sprints Brooklyn, N.Y./ Middle College
Brooke Nepo Jr. 5-4 Throws Greenlawn, N.Y./ John Glenn
Paulina Nunez So. 5-5 Distance Dobbs Ferry, N.Y./ Dobbs Ferry
Lindsay Nygren So. 5-4 Hurdles Glen Rock, N.J./ Glen Rock
Abigail Oakes Fr. 5-8 Throws Lyndonville, N.Y./Lyndonville
Alice O’Dell Fr. 5-4 Heptathlon Cortlandt Manor, N.Y./Hendrick Judson
Krystelle Patrice Jr. 5-3 Sprints Brooklyn, N.Y./ Health Professions
Terry Powell Jr. 5-6 Distance Brewster, N.Y./ Brewster
Lauren Sanford So. 5-10 Sprints Hornell, N.Y./ Hornell
Jaime Schulte Sr. 5-5 Distance Tuscon, Ariz./ Catalina Foothills
Sheila Sickau So. 5-8 Hurdles/Jumps Eden, N.Y./ Eden
Kaitlin Sullivan Fr. 5-7 Hurdles Kings Park, N.Y./Kings Park
Margaret Tinker Jr. 5-5 Throws Ithaca, N.Y./ Ithaca
Anne Veith So. 5-3 Distance Derby, N.Y./ Lake Shore
Sarah Veith So. 5-3 Distance Derby, N.Y./ Lake Shore
Deahna Vinson Jr. 5-2 Sprints Monsey, N.Y./ Suffern
Lauren Warkenthien Jr. 5-4 Distance East Amherst, N.Y./ Clarence
Amanda Warren Fr. 5-6 Throws Bohemia, N.Y./Connectquot
Kim Williams Jr. 5-6 Sprints Buffalo, N.Y./ Leonardo de Vinci
Eilzabeth Woodhead Fr. 5-9 Hurdles Portville, N.Y./ Portville
Caitlin Wright Jr. 5-10 Jumps/ Sprints Ithaca, N.Y./ Lansing
Hana Wright Jr. 5-4 Jumps/Sprints Canandaigua, N.Y./ Canandaigua

Head Coach: Mike Thompson, (Northern Colorado ‘90), 14th Year
Assistant Coaches: Annette Acuff, Natilee Dawkins, Wally Yelverton, Rory Quiller, Joe Pienta

 

Site sponsored by:

bubearcats.com sponsors Liberty Mutual Quality Inn Dunkin Donuts Traditions at the Glen Subway Holiday Inn Express Laser Eye Center Hampton Inn Carr Printing Weis Holiday Inn University Plaza 20 Hawley Street Apartments M and T Bank Twin River Commons