Follow us: twitter facebook youtube rss
Bearcats logo
Bearcats logo

2009-2010 Men’s Track & Field Roster

Name Cl. Ht. Event(s) Hometown/Previous School
Colin Anderson So. 6-2 Throws Manlius, N.Y./ Fayetteville-Manlius
Cazal Arnett Jr. 5-9 Sprints Queens, N.Y./ Christ the King
Devinn Askew Fr. 6-0 Sprints Montgomery, N.Y./ Valley Central
Brendan Connell Fr. 5-7 Distance St. James, N.Y./ Smithtown
Craig Coon Sr. 6-0 Distance Penfield, N.Y./ Penfield
Brendan Creighton Fr. 6-4 Hurdles Garden City, N.Y./ Garden City
John Eicher Fr. 5-7 Sprints Pelham, N.Y./ Pelham
Anthony Evangelista Fr. 5-9 Sprints Staten Island, N.Y./ Monsignor Farrell
Greg Feathers Fr. 6-5 Throws Grand Island, N.Y./ Grand Island
Jesse Fuca Jr. 5-9 Hurdles Warwick, N.Y./ Warwick (UConn)
Anthony Gaetani Fr. 5-11 Distance Binghamton, N.Y./ Binghamton
Chris Gaube Gr. 5-11 Distance Vestal, N.Y./ Vestal
Aaron Ghobrial Fr. 5-10 Distance Montgomery, N.Y./ Pine Bush
Casey Gilbert Fr. 5-11 Decathlon Berlin, N.Y./ Berlin Central
Jeff Gregory Fr. 6-2 Hurdles West Islip, N.Y./ West Islip
Nelson Hall So. 5-11 High Jump Scarsdale, N.Y./ Scarsdale
Andrew Haupt Jr. 5-11 Sprints Rochester, N.Y./ Gates-Chili
Adam Helman Fr. 6-0 Pole Vault Grand Island, N.Y./ Grand Island
Jason Houghtaling Jr. 5-9 Sprints Baldwinsville, N.Y./ Charles W. Baker
Mike Jennings Fr. 5-8 Distance Bronx, N.Y./ Fordham Prep
Zach Keefer Fr. 6-1 Sprints Yorkers, N.Y./ Fordham Prep
Chris Kowalski Jr. 6-2 Decathlon Red Hook, N.Y./ Red Hook
Jeff Martinez Fr. 6-5 Distance Johnson City, N.Y./ Johnson City
Jesse McCormick So. 6-0 Mid. Distance Ossining, N.Y./ Ossining
Vasili Papastrat Fr. 6-0 Distance Binghamton, N.Y./ Binghamton
Jacob Platel Fr. 6-2 Pole Vault Delmar, N.Y./ Bethlehem
Cory Poepperling So. 6-3 Decathlon Friendsville, Pa./ Temple
Casey Quaglia Jr. 5-10 Distance Bangor, Maine/ Bangor
Robb Quiller So. 5-11 Pole Vault West Point, N.Y./ James I. O’Neill
Adam Quinn Jr. 5-9 Distance Clifton Park, N.Y./ Shenendehowa
Chris Raulli Sr. 5-9 Distance North Syracuse, N.Y./ Cicero-North Syracuse
Dustin Ross Fr. 5-8 Sprints Bainbridge, N.Y./ Bainbridge-Guilford-Afton
Jason Santos Fr. 5-10 Distance Smithtown, N.Y./ Smithtown
Michael Schieck So. 5-11 Distance East Northport, N.Y./ Chaminade
Karl Schnabl So. 5-6 Sprints Warwick, N.Y./ Warwick
Amit Singh Fr. 6-4 Throws New ciry, N.Y./ Clarkstown South
John Slaven So. 5-9 Pole Vault Sherrill, N.Y./ Vernon-Verona Sherrill
Christian Smith Jr. 5-10 Sprints Trumansburg, N.Y./ Charles O. Dickerson
Tyler Stachecki So. 6-1 Distance Fairport, N.Y./ Penfield
Andrew Ugolino Jr. 6-0 Distance West Hurley, N.Y./ Onteora
Eric VanAerman So. 6-1 Pole Vault Gardiner, N.Y./ Wallkill
Erik van Ingen Jr. 5-9 Distance Marathon, N.Y./ Marathon
Chris Veney So. 5-9 Jumps Olean, N.Y./ Olean
Daniel Waters Fr. 6-1 Decathlon Forest Hills, N.Y./ Archbishop Malloy


Head Coach: Mike Thompson, (Northern Colorado ‘90), 16th Year
Assistant Coaches: Annette Acuff, Natilee Dawkins, Gabe Fletcher, Joe Pienta

 

 

Site sponsored by:

bubearcats.com sponsors Liberty Mutual Quality Inn Dunkin Donuts Traditions at the Glen Subway Holiday Inn Express Laser Eye Center Hampton Inn Carr Printing Weis Holiday Inn University Plaza 20 Hawley Street Apartments M and T Bank Twin River Commons