Follow us: twitter facebook youtube rss
Bearcats logo
Bearcats logo

2009-2010 Women’s Track & Field Roster

Name Cl. Ht. Event(s) Hometown/Previous School
Sara Alpert Fr. 5-5 Distance East Meadow, N.Y./East Meadow
Liz Asaro So. 5-5 Throws Westtown, N.Y./Westtown
Kelsey Branch So. 5-2 Pole Vault Cornwall, N.Y./Cornwall
Caitlyn Brennan Jr. 5-7 Hurdles/Jumps Rochester, N.Y./Aquinas Institute
Jessica Conter So. 5-7 Heptathlon Glendale, N.Y./Archbishop Molloy
Rosie DeFino Jr. 5-7 Hurdles/Jumps Holbrook, N.Y./Sachem North
Nandi Dozier-Lewis Jr. 5-8 Jumps Staten Island, N.Y./St. Peter’s
Michelle Eberhart So. 5-7 Jumps New City, N.Y./Clarkstown South
Abigail Elliott Fr. 5-5 Jumps Binghamton, N.Y./Chenango Valley
Brittney Fellows Jr. 5-7 Jumps Endicott, N.Y./Union-Endicott
Alicia Finger Jr. 5-3 Distance Cicero, N.Y./Cicero-North Syracuse
Shannon Finnegan Jr. 5-2 Distance Niskayuna, N.Y./Colonie
Lauren Galasso So. 5-5 High Jump Port Chester, N.Y./Port Chester
Kiki Gifft Sr. 5-4 Pole Vault Ithaca, N.Y./Lansing
Carly Gross Gr. 5-3 Pole Vault Woodstock, N.Y./Onteora
Jessica Hennig Fr. 5-5 Sprints Pine Bush, N.Y./Pine Bush
Jasmine Hinson Sr. 5-5 Sprints Beacon, N.Y./Beacon
Ashley Horton Jr. 5-9 Distance Candor, N.Y./Candor
Samantha Howell So. 5-6 Sprints Vestal, N.Y./Vestal
Kim Law Jr. 5-8 Distance Newark, N.Y./Newark
Dana Levitt So. 5-7 Distance Lynbrook, N.Y./Lynbrook
Jenna Marrione Fr. 5-3 Pole Vault Warwick, N.Y./Warwick Valley
Caitlin Mastroe Fr. 5-6 Jumps Johnson City, N.Y./Johnson City
Ashley Maurer Fr. 5-10 Distance Stormville, N.Y./Carmel
Maureen Metz Sr. 5-8 Sprints Commack, N.Y./St. Anthony’s
Sarah Mikulski So. 5-5 Hurdles East Amherst, N.Y./Williamsville North
Rachel Miura Fr. 5-2 Distance Hopewell Junction, N.Y./John Jay
Simonie Moore Jr. 5-9 Sprints Brooklyn, N.Y./Middle College
Fiona Nugent Fr. 5-9 Pole Vault Yonkers, N.Y./Ursuline School
Paulina Nunez Jr. 5-5 Distance Dobbs Ferry, N.Y./Dobbs Ferry
Abigail Oakes So. 5-8 Throws Lyndonville, N.Y./Lyndonville
Alice O’Dell So. 5-4 Heptathlon Cortlandt Manor, N.Y./Hendrick Judson
Krystelle Patrice Sr. 5-3 Sprints Brooklyn, N.Y./Health Professions
Terry Powell Sr. 5-6 Distance Brewster, N.Y./Brewster
Lindsay Raulli Fr. 5-6 Distance North Syracuse, N.Y./Cicero-North Syracuse
Amanda Sanacore So. 5-9 Sprints Ronkonkoma, N.Y./St. Joseph’s
Kaitlin Sullivan So. 5-7 Hurdles Kings Park, N.Y./Kings Park
Margaret Tinker Jr. 5-5 Throws Ithaca, N.Y./Ithaca
Sarah Veith Jr. 5-3 Distance Derby, N.Y./Lake Shore
Amanda Warren So. 5-6 Throws Bohemia, N.Y./Connectquot
Kim Williams Gr. 5-6 Sprints Buffalo, N.Y./Leonardo de Vinci
Caitlin Wright Sr. 5-10 Jumps/Sprints Ithaca, N.Y./Lansing
Hana Wright Sr. 5-4 Jumps/Sprints Canandaigua, N.Y./Canandaigua

Head Coach: Mike Thompson, (Northern Colorado ‘90), 15th Year
Assistant Coaches: Annette Acuff, Natilee Dawkins, Wally Yelverton, Rory Quiller, Joe Pienta

 

Site sponsored by:

bubearcats.com sponsors Liberty Mutual Quality Inn Dunkin Donuts Traditions at the Glen Subway Holiday Inn Express Verizon Laser Eye Center Hampton Inn Carr Printing Red Roof Inn Doubletree by Hilton - Binghamton Weis Holiday Inn University Plaza 20 Hawley Street Apartments M and T Bank Twin River Commons