Follow us: twitter facebook youtube rss
Bearcats logo
Bearcats logo

2010-2011 Women’s Track & Field Roster

Name Cl. Ht. Event(s) Hometown/Previous School
Kelly Abbate Fr. 5-2 Distance Northport, N.Y./Northport
Sara Alpert So. 5-5 Distance East Meadow, N.Y./East Meadow
Ashley AuPont So. 5-10 Hurdles/Jumps Endicott, N.Y./Union-Endicott
Amanda Baker So. 5-4 Distance Painted Post, N.Y./Corning-Painted Post
Jessica Conter Jr. 5-7 Heptathlon Glendale, N.Y./Archbishop Molloy
Rosie DeFino Sr. 5-7 Hurdles/Jumps Holbrook, N.Y./Sachem North
Nandi Dozier-Lewis Sr. 5-8 Jumps Staten Island, N.Y./St. Peter’s
Michelle Eberhart Jr. 5-7 Jumps New City, N.Y./Clarkstown South
Abigail Elliott So. 5-5 Distance Binghamton, N.Y./Chenango Valley
Alicia Finger Sr. 5-3 Distance Cicero, N.Y./Cicero-North Syracuse
Shannon Finnegan Sr. 5-2 Distance Niskayuna, N.Y./Colonie
Lauren Galasso Jr. 5-5 High Jump Port Chester, N.Y./Port Chester
Camille Ginyard Fr. 5-4 Pole Vault Vestal, N.Y./Vestal
Jessica Goldberg Fr. 5-8 Hurdles New Rochelle, N.Y./New Rochelle
Jessica Hennig So. 5-5 Sprints Pine Bush, N.Y./Pine Bush
Ashley Horton Sr. 5-9 Distance Candor, N.Y./Candor
Caitlin Jelinek Fr. 5-5 Distance Holmes, N.Y./Pawling
Carly Kiess Fr. 5-5 Distance Tuxedo, N.Y./Monroe Woodbury
Erika Kisel Fr. 5-4 Sprints Waverly, N.Y./Waverly
Kathleen Klein Fr. 5-4 Sprints Clifton Park, N.Y./Shenendehowa
Kim Law Sr. 5-8 Distance Newark, N.Y./Newark
Dana Levitt Jr. 5-7 Sprints Lynbrook, N.Y./Lynbrook
Jenna Marrione So. 5-3 Pole Vault Warwick, N.Y./Warwick Valley
Caitlin Mastroe So. 5-6 Jumps Johnson City, N.Y./Johnson City
Rachel Miura So. 5-2 Distance Hopewell Junction, N.Y./John Jay
Alexis Murray Fr. 5-7 Jumps Bellerose, N.Y./St. Francis Prep
Fiona Nugent So. 5-9 Pole Vault Yonkers, N.Y./Ursuline School
Paulina Nunez Sr. 5-5 Distance Dobbs Ferry, N.Y./Dobbs Ferry
Abigail Oakes Jr. 5-8 Throws Lyndonville, N.Y./Lyndonville
Alice O’Dell Jr. 5-4 Heptathlon Cortlandt Manor, N.Y./Hendrick Judson
Lindsay Raulli So. 5-6 Distance North Syracuse, N.Y./Cicero-North Syracuse
Amanda Sanacore Jr. 5-9 Sprints Ronkonkoma, N.Y./St. Joseph’s
Christine Spilka Fr. 5-7 Distance Old Tappan, N.J./Northern Valley
Kaitlin Sullivan Jr. 5-7 Hurdles Kings Park, N.Y./Kings Park
Sarah Veith Sr. 5-3 Distance Derby, N.Y./Lake Shore
Paige Ware Fr. 5-3 Jumps Rochester, N.Y./Gates Chili
Amanda Warren Jr. 5-6 Throws Bohemia, N.Y./Connetquot
Sara Wickes Fr. 5-8 Jumps/Hurdles Chester, N.Y./Monroe Woodbury

Head Coach: Mike Thompson, (Northern Colorado ‘90), 16th Year
Assistant Coaches: Annette Acuff, Natilee Dawkins, Gabe Flecher, Joe Pienta

 

Site sponsored by:

bubearcats.com sponsors Liberty Mutual Quality Inn Dunkin Donuts Traditions at the Glen Subway Holiday Inn Express Verizon Laser Eye Center Hampton Inn Carr Printing Red Roof Inn Doubletree by Hilton - Binghamton Weis Holiday Inn University Plaza 20 Hawley Street Apartments M and T Bank Twin River Commons