Follow us: twitter facebook youtube rss
Bearcats logo
Bearcats logo

2011-2012 Women’s Track & Field Roster

Name Cl. Ht. Event(s) Hometown/Previous School
Ashley AuPont Jr. 5-10 Hurdles/Jumps Endicott, N.Y./Union-Endicott (American International)
Alexx Baum Fr. 5-8 Jumps North Woodmere, N.Y./Lawrence
Mallory Clark Fr. 5-5 Sprints Allegany, N.Y./Allegany-Limestone
Jessica Conter Sr. 5-7 Heptathlon Glendale, N.Y./Archbishop Molloy
Christy DiMichele Fr. 5-6 Pole Vault Vestal, N.Y./Vestal
Nandi Dozier-Lewis Gr. 5-8 Jumps Staten Island, N.Y./St. Peter’s
Michelle Eberhart Sr. 5-7 Jumps New City, N.Y./Clarkstown South
Catherine Eicher Fr. 5-7 Sprints Pelham, N.Y./Pelham
Abigail Elliott Jr. 5-5 Distance Binghamton, N.Y./Chenango Valley
Jessica Falcon Fr. 5-4 Distance Stony Point, N.Y./North Rockland
Tonika Forrester Fr. 5-7 Sprints/Jumps Queens Village, N.Y./Archbishop Molloy
Lauren Galasso Sr. 5-5 High Jump Port Chester, N.Y./Port Chester
Camille Ginyard So. 5-4 Pole Vault Vestal, N.Y./Vestal
Jessica Goldberg So. 5-8 Hurdles New Rochelle, N.Y./New Rochelle
Meagan Hartough Fr. 5-6 Hurdles East Northport, N.Y./Northport
Jessica Hennig Jr. 5-5 Sprints Pine Bush, N.Y./Pine Bush
Shavonna Hinton Fr. 5-0 M. Distance Webster, N.Y./Webster-Thomas
Ashley Horton Gr. 5-9 Distance Candor, N.Y./Candor
Kristin Hovie Fr. 5-11 Jumps Meenah, Wisc./Neenah
Megan Jacoby Jr. 5-7 Distance Endwell, N.Y./Maine-Endwell (UConn)
Caitlin Jelinek So. 5-5 Distance Holmes, N.Y./Pawling
Carly Kiess So. 5-5 Distance Tuxedo, N.Y./Monroe Woodbury
Erika Kisel So. 5-4 Sprints Waverly, N.Y./Waverly
Kathleen Klein So. 5-4 Sprints Clifton Park, N.Y./Shenendehowa
Dana Levitt So. 5-7 Sprints Lynbrook, N.Y./Lynbrook
Jenna Marrione Jr. 5-3 Pole Vault Warwick, N.Y./Warwick Valley
Rachel Miura Jr. 5-2 Distance Hopewell Junction, N.Y./John Jay
Alexis Murray So. 5-7 Jumps Bellerose, N.Y./St. Francis Prep
Fiona Nugent Jr. 5-9 Pole Vault Yonkers, N.Y./Ursuline School
Alice O’Dell Sr. 5-4 Heptathlon Cortlandt Manor, N.Y./Hendrick Judson
Abigail Oakes Sr. 5-8 Throws Lyndonville, N.Y./Lyndonville
Danielle Olusoga Fr. 5-11 Heptathlon South Ozone Park, N.Y./Christ the King
Lindsay Raulli Jr. 5-6 Distance North Syracuse, N.Y./Cicero-North Syracuse
Amanda Sanacore Sr. 5-9 Sprints Ronkonkoma, N.Y./St. Joseph’s
Kaitlin Sullivan Sr. 5-7 Hurdles Kings Park, N.Y./Kings Park
Ivory Taussig Fr. 5-4 Sprints Huntington Station, N.Y./St. Anthony’s
Kerri Valero Fr. 5-6 Distance Niskayuna, N.Y./Niskayuna
Paige Ware So. 5-3 Jumps Rochester, N.Y./Gates Chili
Sara Wickes So. 5-8 Jumps/Hurdles Chester, N.Y./Monroe Woodbury

Head Coach: Mike Thompson, (Northern Colorado ‘90), 17th Year
Assistant Coaches: Annette Acuff, Natilee Dawkins, Gabe Flecher, Jason Headman, Peter Kogsei

 

Site sponsored by:

bubearcats.com sponsors Liberty Mutual Quality Inn Dunkin Donuts Traditions at the Glen Subway Holiday Inn Express Verizon Laser Eye Center Hampton Inn Carr Printing Red Roof Inn Doubletree by Hilton - Binghamton Weis Holiday Inn University Plaza 20 Hawley Street Apartments M and T Bank Twin River Commons