Binghamton University/Demotte Hy-Tek's MEET MANAGER 6:08 PM 1/24/2009 Page 1
Binghamton '09 - 1/24/2009
Results
 
 
#1 Women 200 Yard Medley Relay
Team Relay Finals Time
1 COLG-AD A 1:47.63
Walker, Beverly J 21 Murphy, Emily M 21
Marchi, Lisa M 21 Bottger, Ashley J 21
27.65 58.00 1:23.87 1:47.63
2 COLG-AD B 1:52.51
Button, Sarah E 18 Curran, Caitie B 21
Guyett, Caren E 19 Apantaku, Elora K 19
29.67 1:01.21 1:27.64 1:52.51
3 COLG-AD C x1:54.58
Derlath, Erica A 18 Callahan, Courtney E 18
McGraw, Erin E 19 Mortenson, Erika L 19
29.73 1:01.71 1:28.28 1:54.58
4 BING A 1:54.69
Worthington, Lyndsi M 19 Brand, Allyce M 20
Detlef, Brittany A 19 Ciccone, Amanda S 19
30.02 1:01.66 1:29.51 1:54.69
5 BING B 2:02.25
Jennings, Heather R 22 Sheridan, Nicole F 19
Ferrara, Taryn T 20 Harris, Kelly M 21
31.07 1:06.34 1:34.61 2:02.25
6 BING C x2:07.90
Gomez, Stephanie H 21 Golden, Caitlin A 22
Brodfuehrer, Rita M 20 Gallo, Danielle M 19
31.51 1:10.84 1:38.26 2:07.90
#2 Men 200 Yard Medley Relay
Team Relay Finals Time
1 BING A 1:35.66
Perez-Rogers, Joe F 19 Palumbo, Andrew S 21
Rogan, Joe L 22 Dzieniszewski, Philip J 20
24.84 51.44 1:14.58 1:35.66
2 COLG-AD A 1:37.54
Gniewek, Tucker P 19 Perley, Teddy P 19
Bottger, Henry C 19 Bennitt, George S 22
25.58 52.60 1:15.84 1:37.54
3 COLG-AD B 1:40.87
Coulson, Peter N 20 Coolman, Tyler D 19
Rutkowski, Robert A 20 Lathrop, Dan L 22
26.43 54.65 1:18.75 1:40.87
4 BING B 1:41.49
Chen, Jason 20 Koralewski, Brian T 21
Rouhana, Ziyad I 20 Wong, Michael H 18
25.25 54.09 1:18.87 1:41.49
5 BING C 1:45.15
Lorenz, Sean C 21 Feeley, Dan R 18
Kearney, Kevin M 19 Racioppo, Keith 18
26.25 55.62 1:21.85 1:45.15
#3 Women 1650 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 Rakoczy, Margaret J 18 BING 18:33.62
31.12 1:04.66 1:38.15 2:11.81
2:45.52 3:18.97 3:52.57 4:26.22
5:00.00 5:33.65 6:07.31 6:41.22
7:15.21 7:48.93 8:22.44 8:56.20
9:29.86 10:03.63 10:37.43 11:11.33
11:45.46 12:19.46 12:53.97 13:28.33
14:02.61 14:36.98 15:11.49 15:45.44
16:19.64 16:53.69 17:27.48 18:00.92
18:33.62
2 Dwyer, Caitlin L 20 COLG-AD 18:39.39
30.91 1:04.64 1:38.29 2:12.09
2:45.91 3:19.68 3:53.47 4:27.06
5:00.71 5:34.41 6:08.08 6:42.11
7:16.20 7:50.48 8:24.63 8:58.80
9:33.02 10:07.20 10:41.50 11:15.66
11:49.66 12:23.89 12:58.08 13:32.35
14:06.54 14:40.69 15:14.99 15:49.34
16:23.45 16:57.64 17:31.73 18:05.36
18:39.39
3 Siembieda, Kim P 20 COLG-AD 18:51.65
30.49 1:04.27 1:38.27 2:12.40
2:46.70 3:20.71 3:55.16 4:30.03
5:04.53 5:40.29 6:14.55 6:49.30
7:23.91 7:58.60 8:33.36 9:07.64
9:42.40 10:17.46 10:52.25 11:27.04
12:01.94 12:36.71 13:11.61 13:45.79
14:20.03 14:54.74 15:29.00 16:03.41
16:37.99 17:12.09 17:46.39 18:20.11
18:51.65
4 Golden, Stacey R 18 BING 18:52.64
31.87 1:05.68 1:39.43 2:13.44
2:47.09 3:21.03 3:55.17 4:29.32
5:03.67 5:38.14 6:12.73 6:47.35
7:21.95 7:56.53 8:30.77 9:05.52
9:40.51 10:15.56 10:50.30 11:25.14
11:59.53 12:34.10 13:08.63 13:43.32
14:17.73 14:52.74 15:27.91 16:02.45
16:36.68 17:10.95 17:45.51 18:19.50
18:52.64
5 Homoki, Mel E 22 COLG-AD 19:22.80
31.84 1:06.07 1:40.35 2:14.81
2:49.49 3:24.60 3:59.72 4:34.58
5:09.40 5:44.61 6:19.50 6:54.56
7:29.69 8:04.81 8:40.27 9:15.58
9:51.02 10:26.57 11:02.30 11:37.91
12:13.77 12:49.54 13:25.32 14:01.59
14:37.62 15:13.40 15:49.36 16:25.00
17:01.20 17:37.09 18:12.82 18:48.06
19:22.80
#4 Men 1650 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 Varanda, Brenno R 23 BING 16:29.01
27.90 57.93 1:28.30 1:58.61
2:28.93 2:59.01 3:29.34 3:59.68
4:29.91 5:00.12 5:30.11 6:00.10
6:30.24 7:00.53 7:30.59 8:00.63
8:30.66 9:00.58 9:30.63 10:00.67
10:30.54 11:00.23 11:30.12 11:59.86
12:29.73 12:59.67 13:29.56 13:59.36
14:29.16 14:59.24 15:29.49 15:59.56
16:29.01
2 Healy, Devon A 19 COLG-AD 16:55.47
27.84 57.65 1:27.65 1:57.97
2:28.09 2:58.23 3:28.59 3:58.89
4:29.13 4:59.40 5:30.02 6:00.48
6:30.75 7:01.16 7:31.37 8:01.80
8:32.14 9:02.63 9:33.37 10:04.02
10:34.75 11:05.97 11:37.36 12:08.98
12:40.62 13:12.08 13:43.94 14:16.00
14:47.55 15:19.44 15:51.52 16:23.43
16:55.47
3 Powers, Casey D 18 COLG-AD 17:10.34
28.86 59.21 1:30.12 2:00.86
2:31.66 3:02.64 3:33.80 4:04.84
4:36.04 5:06.78 5:37.67 6:08.65
6:39.39 7:10.64 7:41.49 8:12.40
8:43.53 9:14.61 9:45.90 10:17.48
10:49.25 11:20.84 11:52.67 12:24.34
12:55.20 13:26.49 13:58.13 14:30.11
15:02.35 15:34.33 16:06.56 16:39.31
17:10.34
4 Amato, Nick F 19 COLG-AD 17:31.42
27.85 58.24 1:29.29 2:00.15
2:31.28 3:02.34 3:33.46 4:04.61
4:35.59 5:06.50 5:37.61 6:08.63
6:39.69 7:11.36 7:43.00 8:14.42
8:46.19 9:18.48 9:50.49 10:22.45
10:54.32 11:26.53 11:59.37 12:32.01
13:05.26 13:38.43 14:11.77 14:45.21
15:18.66 15:52.09 16:25.26 16:58.78
17:31.42
5 Courtemanche, Cole J 20 BING 17:40.78
27.99 57.95 1:28.68 1:59.38
2:30.36 3:01.68 3:33.25 4:04.92
4:36.80 5:08.60 5:40.40 6:12.41
6:44.59 7:16.60 7:48.87 8:21.03
8:53.66 9:26.25 9:58.99 10:32.08
11:05.03 11:38.22 12:11.59 12:45.10
13:18.37 13:51.74 14:24.70 14:57.12
15:29.69 16:02.67 16:35.12 17:08.22
17:40.78
(#4 Men 1650 Yard Free)
6 Rusinak, Derek A 19 BING 17:41.80
29.30 1:00.03 1:30.76 2:01.98
2:33.47 3:05.80 3:38.05 4:10.19
4:42.42 5:14.88 5:47.52 6:20.59
6:53.10 7:25.85 7:58.84 8:32.23
9:04.77 9:37.42 10:10.55 10:43.39
11:16.24 11:49.09 12:21.56 12:53.81
13:26.58 13:58.39 14:30.49 15:02.72
15:34.88 16:07.27 16:39.52 17:11.47
17:41.80
#5 Women 200 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 McGraw, Erin E 19 COLG-AD 1:54.51
27.77 57.59 1:26.15 1:54.51
2 Peck, Emily E 19 COLG-AD 1:54.64
26.63 55.90 1:25.28 1:54.64
3 Daly, Jenna S 18 COLG-AD 1:57.46
27.58 57.40 1:27.44 1:57.46
4 Mortenson, Erika L 19 COLG-AD x2:01.82
28.01 58.49 1:30.10 2:01.82
5 Cremer, Kylie E 18 BING 2:03.86
28.88 59.81 1:31.36 2:03.86
6 Ferrara, Taryn T 20 BING 2:04.87
28.94 1:00.14 1:32.33 2:04.87
7 Kline, Jordyn M 19 BING 2:08.31
29.26 1:00.90 1:34.56 2:08.31
8 Bardo, Jill E 19 BING x2:13.03
29.64 1:02.31 1:37.16 2:13.03
#6 Men 200 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 Slesnick, Nolan D 19 BING 1:45.96
25.76 52.25 1:19.09 1:45.96
2 Hostoffer, Vince M 19 COLG-AD 1:46.01
25.22 51.66 1:18.73 1:46.01
3 White, Pat J 18 COLG-AD 1:48.53
25.45 52.77 1:20.21 1:48.53
4 Rogan, Joe L 22 BING 1:48.88
26.06 54.97 1:22.87 1:48.88
5 Feeley, Dan R 18 BING 1:51.10
25.39 53.23 1:22.51 1:51.10
6 Popper, Michael L 21 BING x1:52.02
25.98 54.13 1:23.02 1:52.02
7 Bottger, Henry C 19 COLG-AD 1:52.62
25.93 54.63 1:23.99 1:52.62
8 Voell, Cameron L 20 COLG-AD x1:54.37
26.25 55.05 1:25.06 1:54.37
#7 Women 100 Yard Back
Name Age Team Finals Time
1 Walker, Beverly J 21 COLG-AD 58.65
29.03 58.65
2 Button, Sarah E 18 COLG-AD 1:00.95
29.84 1:00.95
3 Alejandro, Tricia 19 BING 1:02.34
30.56 1:02.34
4 Detlef, Brittany A 19 BING 1:03.44
31.35 1:03.44
5 Apantaku, Elora K 19 COLG-AD 1:03.54
30.85 1:03.54
6 Decker, Amanda M 22 BING 1:06.82
32.87 1:06.82
7 Carr, Erin M 18 BING x1:08.12
32.89 1:08.12
8 Strobel, Leslie A 21 COLG-AD x1:08.48
32.66 1:08.48
#8 Men 100 Yard Back
Name Age Team Finals Time
1 Lorenz, Sean C 21 BING 54.09
26.51 54.09
2 Coulson, Peter N 20 COLG-AD 55.70
27.29 55.70
3 Koralewski, Brian T 21 BING 55.74
27.72 55.74
4 McCort, Matt T 19 BING 58.15
28.18 58.15
5 Kennedy, Brian P 21 COLG-AD 59.02
28.46 59.02
6 Rutkowski, Robert A 20 COLG-AD 1:00.35
29.51 1:00.35
#9 Women 100 Yard Breast
Name Age Team Finals Time
1 Murphy, Emily M 21 COLG-AD 1:05.27
31.28 1:05.27
2 Peck, Emily E 19 COLG-AD 1:09.63
32.54 1:09.63
3 Ciccone, Amanda S 19 BING 1:09.95
32.77 1:09.95
4 Callahan, Courtney E 18 COLG-AD 1:10.68
33.66 1:10.68
5 Brand, Allyce M 20 BING 1:10.78
32.76 1:10.78
6 Sullivan, Alaina M 20 COLG-AD x1:10.98
33.76 1:10.98
7 Harris, Kelly M 21 BING 1:15.90
35.90 1:15.90
8 Aiello, Christina M 19 BING x1:18.03
36.55 1:18.03
#10 Men 100 Yard Breast
Name Age Team Finals Time
1 Dzieniszewski, Philip J 20 BING 1:01.02
31.36 1:01.02
2 Perley, Teddy P 19 COLG-AD 1:01.51
28.11 1:01.51
3 Chen, Jason 20 BING 1:02.44
29.41 1:02.44
4 Coolman, Tyler D 19 COLG-AD 1:03.01
29.60 1:03.01
5 Pulitano, Dan J 18 COLG-AD 1:05.04
30.30 1:05.04
6 Racioppo, Keith 18 BING 1:08.56
28.13 1:08.56
#11 Women 200 Yard Fly
Name Age Team Finals Time
1 Derlath, Erica A 18 COLG-AD 2:07.61
29.40 1:01.21 1:34.57 2:07.61
2 Marchi, Lisa M 21 COLG-AD 2:07.83
28.99 1:01.04 1:34.25 2:07.83
3 Kelly, Emily L 19 COLG-AD 2:09.91
29.00 1:02.74 1:36.28 2:09.91
4 Mazzoni, Maria J 18 BING 2:17.11
30.53 1:05.28 1:41.16 2:17.11
5 Homoki, Mel E 22 COLG-AD x2:21.87
32.61 1:09.63 1:46.10 2:21.87
6 Jennings, Heather R 22 BING 2:21.91
31.03 1:06.45 1:43.65 2:21.91
7 Anderson, Kelsey S 19 BING 2:26.42
31.24 1:08.01 1:46.68 2:26.42
#12 Men 200 Yard Fly
Name Age Team Finals Time
1 Hadjipateras, Costas N 18 COLG-AD 1:58.06
26.31 55.97 1:26.82 1:58.06
2 Powers, Casey D 18 COLG-AD 1:59.53
27.74 58.27 1:28.98 1:59.53
3 Healy, Devon A 19 COLG-AD 1:59.97
27.14 57.39 1:28.41 1:59.97
4 Parks, Doug W 18 COLG-AD x2:02.52
26.74 57.90 1:29.62 2:02.52
5 Slesnick, Nolan D 19 BING 2:02.98
27.83 59.18 1:30.39 2:02.98
6 Blatchford, John J 20 BING 2:03.09
27.62 58.53 1:30.58 2:03.09
#13 Women 50 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 Bottger, Ashley J 21 COLG-AD 24.36
2 Apantaku, Elora K 19 COLG-AD 25.38
3 Button, Sarah E 18 COLG-AD 25.47
4 Murphy, Kate C 20 COLG-AD x26.62
5 Worthington, Lyndsi M 19 BING 26.91
6 Brodfuehrer, Rita M 20 BING 28.08
7 Golden, Caitlin A 22 BING 28.75
8 Gallo, Danielle M 19 BING x28.90
#14 Men 50 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 Gniewek, Tucker P 19 COLG-AD 21.73
2 Perez-Rogers, Joe F 19 BING 21.88
3 Bennitt, George S 22 COLG-AD 22.49
4 Weis, Matt A 18 BING 22.81
5 Lathrop, Dan L 22 COLG-AD 22.87
6 Perley, Teddy P 19 COLG-AD x22.89
7 Wong, Michael H 18 BING 23.22
#15 Mixed 200 Yard IM
Name Age Team Finals Time
--- Palumbo, Andrew S 21 BING X2:02.06
26.27 59.51 1:33.22 2:02.06
--- Lorenz, Sean C 21 BING X2:02.08
27.35 59.03 1:35.11 2:02.08
--- Decker, Amanda M 22 BING X2:20.92
31.66 1:07.93 1:50.16 2:20.92
--- Kline, Jordyn M 19 BING X2:20.98
32.61 1:06.97 1:48.51 2:20.98
--- Sheridan, Nicole F 19 BING X2:23.41
31.99 1:09.20 1:50.02 2:23.41
--- Cremer, Kylie E 18 BING X2:23.57
31.72 1:08.23 1:50.32 2:23.57
#17 Women 1 mtr Diving
Name Age Team Finals Score
1 Easton, Jenna BING 206.54
2 Fisher, Becky 20 COLG-AD 198.52
3 Esposito, Elizabeth BING 196.87
4 Clark, Carly BING 180.44
5 Kupfurberg, Sarah BING x146.18
#18 Men 1 mtr Diving
Name Age Team Finals Score
1 Graham, Ryan BING 256.57
2 Nolte, Bob BING 200.62
3 McGovern, Joe COLG-AD 127.57
#19 Women 100 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 Bottger, Ashley J 21 COLG-AD 52.27
25.34 52.27
2 Kelly, Emily L 19 COLG-AD 54.65
26.46 54.65
3 Siembieda, Kim P 20 COLG-AD 54.66
26.71 54.66
4 Alejandro, Tricia 19 BING 56.89
27.55 56.89
5 Detlef, Brittany A 19 BING 57.59
27.85 57.59
6 Murphy, Kate C 20 COLG-AD x59.38
29.78 59.38
7 Aiello, Christina M 19 BING 1:00.34
29.22 1:00.34
8 Bardo, Jill E 19 BING x1:00.64
29.34 1:00.64
#20 Men 100 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 Gniewek, Tucker P 19 COLG-AD 47.75
23.33 47.75
2 Hadjipateras, Costas N 18 COLG-AD 48.59
23.58 48.59
3 Bennitt, George S 22 COLG-AD 49.54
23.83 49.54
4 Dzieniszewski, Philip J 20 BING 49.78
24.19 49.78
5 White, Pat J 18 COLG-AD x50.13
24.25 50.13
6 Blatchford, John J 20 BING 51.88
24.86 51.88
7 Racioppo, Keith 18 BING 52.76
25.07 52.76
8 Kearney, Kevin M 19 BING x52.99
25.43 52.99
#21 Women 200 Yard Back
Name Age Team Finals Time
1 Walker, Beverly J 21 COLG-AD 2:09.18
30.37 1:03.17 1:36.22 2:09.18
2 Guyett, Caren E 19 COLG-AD 2:10.87
31.18 1:04.79 1:37.80 2:10.87
3 Button, Sarah E 18 COLG-AD 2:11.58
31.35 1:04.55 1:38.20 2:11.58
4 Gomez, Stephanie H 21 BING 2:16.38
5 Carr, Erin M 18 BING 2:23.09
33.92 1:09.73 1:46.59 2:23.09
6 Strobel, Leslie A 21 COLG-AD x2:30.05
35.25 1:12.91 1:51.41 2:30.05
7 Gallo, Danielle M 19 BING 2:32.34
36.19 1:14.42 1:53.43 2:32.34
#22 Men 200 Yard Back
Name Age Team Finals Time
1 Perez-Rogers, Joe F 19 BING 1:56.96
26.58 56.17 1:26.97 1:56.96
2 Lorenz, Sean C 21 BING 1:58.41
28.55 58.59 1:28.61 1:58.41
3 Perley, Teddy P 19 COLG-AD 2:00.68
27.46 57.28 1:28.93 2:00.68
4 Pulitano, Dan J 18 COLG-AD 2:02.18
29.35 1:00.10 1:31.07 2:02.18
5 Kennedy, Brian P 21 COLG-AD 2:08.86
29.79 1:02.66 1:36.15 2:08.86
6 Courtemanche, Cole J 20 BING 2:11.02
30.86 1:02.56 1:35.78 2:11.02
#23 Women 200 Yard Breast
Name Age Team Finals Time
1 Murphy, Emily M 21 COLG-AD 2:22.16
33.05 1:09.54 1:45.60 2:22.16
2 Derlath, Erica A 18 COLG-AD 2:31.35
35.42 1:13.97 1:52.83 2:31.35
3 Callahan, Courtney E 18 COLG-AD 2:31.54
35.72 1:14.21 1:52.43 2:31.54
4 Sheridan, Nicole F 19 BING 2:40.29
36.94 1:17.60 1:58.82 2:40.29
5 Harris, Kelly M 21 BING 2:43.15
37.27 1:18.76 2:00.54 2:43.15
6 Brodfuehrer, Rita M 20 BING 2:48.03
38.29 1:21.28 2:05.13 2:48.03
7 Golden, Caitlin A 22 BING x2:53.96
38.69 1:21.96 2:07.67 2:53.96
#24 Men 200 Yard Breast
Name Age Team Finals Time
1 Palumbo, Andrew S 21 BING 2:10.10
29.05 1:02.08 1:36.07 2:10.10
2 Coolman, Tyler D 19 COLG-AD 2:19.26
31.05 1:06.34 1:42.74 2:19.26
3 Rutkowski, Robert A 20 COLG-AD 2:24.39
31.65 1:07.64 1:45.54 2:24.39
4 Feeley, Dan R 18 BING 2:27.33
32.85 1:10.52 1:48.92 2:27.33
5 Voell, Cameron L 20 COLG-AD 2:36.17
34.62 1:14.07 1:55.45 2:36.17
#25 Women 500 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 Daly, Jenna S 18 COLG-AD 5:10.90
28.62 59.01 1:30.06 2:01.29
2:32.60 3:03.79 3:35.20 4:06.82
4:39.01 5:10.90
2 McGraw, Erin E 19 COLG-AD 5:16.01
27.82 58.42 1:29.95 2:01.68
2:34.20 3:07.34 3:40.72 4:13.67
4:45.81 5:16.01
3 Ciccone, Amanda S 19 BING 5:16.02
27.60 58.56 1:30.53 2:02.67
2:35.44 3:08.26 3:41.09 4:13.61
4:45.13 5:16.02
4 Mazzoni, Maria J 18 BING 5:21.56
29.65 1:01.82 1:34.37 2:06.93
2:39.24 3:11.69 3:44.10 4:16.63
4:49.08 5:21.56
5 Dwyer, Caitlin L 20 COLG-AD 5:26.46
30.26 1:02.93 1:36.08 2:09.12
2:42.09 3:15.02 3:47.92 4:21.12
4:54.15 5:26.46
6 Anderson, Kelsey S 19 BING 5:28.36
29.90 1:01.96 1:34.82 2:08.13
2:41.52 3:15.11 3:48.86 4:21.95
4:55.49 5:28.36
7 Golden, Stacey R 18 BING x5:39.07
31.43 1:04.96 1:38.72 2:12.66
2:46.80 3:21.34 3:55.84 4:30.61
5:05.27 5:39.07
8 Siembieda, Kim P 20 COLG-AD x5:46.60
31.82 1:06.15 1:41.35 2:16.78
2:52.30 3:27.25 4:02.36 4:37.21
5:12.02 5:46.60
#26 Men 500 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 Slesnick, Nolan D 19 BING 4:45.90
26.24 54.65 1:23.19 1:52.37
2:21.16 2:50.30 3:19.47 3:48.67
4:17.70 4:45.90
(#26 Men 500 Yard Free)
2 Hostoffer, Vince M 19 COLG-AD 4:47.83
26.31 54.80 1:23.62 1:52.59
2:21.51 2:50.83 3:20.19 3:49.75
4:19.34 4:47.83
3 White, Pat J 18 COLG-AD 4:55.92
26.90 55.87 1:25.97 1:56.44
2:27.54 2:57.67 3:27.63 3:57.77
4:26.89 4:55.92
4 Amato, Nick F 19 COLG-AD 4:58.21
26.23 55.36 1:25.43 1:55.85
2:26.42 2:57.01 3:27.92 3:58.62
4:29.05 4:58.21
5 Rodrick, Peter A 21 BING 4:59.93
26.44 55.43 1:25.80 1:56.28
2:26.98 2:57.53 3:28.56 3:59.45
4:29.77 4:59.93
6 Rouhana, Ziyad I 20 BING 5:07.31
27.74 58.11 1:28.93 1:59.92
2:31.38 3:02.91 3:34.52 4:05.96
4:36.89 5:07.31
7 Rusinak, Derek A 19 BING x5:12.35
26.67 55.78 1:26.00 1:57.55
2:29.92 3:02.51 3:35.73 4:08.05
4:40.79 5:12.35
#27 Women 100 Yard Fly
Name Age Team Finals Time
1 Marchi, Lisa M 21 COLG-AD 58.33
27.64 58.33
2 Guyett, Caren E 19 COLG-AD 58.58
28.14 58.58
3 Brand, Allyce M 20 BING 1:02.77
29.42 1:02.77
4 Rakoczy, Margaret J 18 BING 1:04.42
30.36 1:04.42
5 Jennings, Heather R 22 BING 1:04.60
29.58 1:04.60
6 Homoki, Mel E 22 COLG-AD 1:05.52
31.48 1:05.52
7 Worthington, Lyndsi M 19 BING x1:06.91
31.22 1:06.91
8 Strobel, Leslie A 21 COLG-AD x1:10.64
32.34 1:10.64
#28 Men 100 Yard Fly
Name Age Team Finals Time
1 Gniewek, Tucker P 19 COLG-AD 52.00
24.54 52.00
2 Hadjipateras, Costas N 18 COLG-AD 52.29
24.51 52.29
3 Bottger, Henry C 19 COLG-AD 53.07
24.99 53.07
4 Rogan, Joe L 22 BING 53.26
24.75 53.26
5 Koralewski, Brian T 21 BING 53.93
25.20 53.93
6 Rutkowski, Robert A 20 COLG-AD x54.02
25.23 54.02
7 McCort, Matt T 19 BING 54.46
24.98 54.46
8 Weis, Matt A 18 BING x56.57
25.76 56.57
#29 Women 3 mtr Diving
Name Age Team Finals Score
1 Fisher, Becky 20 COLG-AD 206.85
2 Easton, Jenna BING 201.67
3 Esposito, Elizabeth BING 184.19
4 Clark, Carly BING 182.25
5 Kupfurberg, Sarah BING x135.37
#30 Men 3 mtr Diving
Name Age Team Finals Score
1 Graham, Ryan BING 307.58
2 Nolte, Bob BING 227.77
3 McGovern, Joe COLG-AD 153.00
#31 Women 400 Yard IM
Name Age Team Finals Time
1 Curran, Caitie B 21 COLG-AD 4:45.91
31.28 1:06.91 1:44.46 2:21.00
2:59.58 3:38.75 4:13.00 4:45.91
2 Mortenson, Erika L 19 COLG-AD 4:50.77
31.64 1:07.30 1:44.01 2:20.46
3:03.94 3:47.35 4:19.41 4:50.77
3 Gomez, Stephanie H 21 BING 4:53.67
30.80 1:06.04 1:43.88 2:21.38
3:03.82 3:47.40 4:20.69 4:53.67
4 Kline, Jordyn M 19 BING 4:54.85
32.19 1:08.61 1:44.96 2:20.50
3:03.35 3:46.85 4:21.18 4:54.85
5 Cremer, Kylie E 18 BING 4:55.20
32.01 1:08.35 1:46.93 2:24.46
3:06.88 3:49.80 4:23.87 4:55.20
6 Ferrara, Taryn T 20 BING x5:00.01
31.23 1:07.14 1:47.62 2:26.95
3:09.30 3:51.49 4:26.92 5:00.01
--- Callahan, Courtney E 18 COLG-AD X4:54.94
32.72 1:11.60 1:51.45 2:30.17
3:10.02 3:50.98 4:24.44 4:54.94
#32 Men 400 Yard IM
Name Age Team Finals Time
1 Varanda, Brenno R 23 BING 4:05.68
26.08 55.53 1:28.19 2:00.06
2:33.84 3:08.03 3:37.25 4:05.68
2 Chen, Jason 20 BING 4:11.14
25.45 55.14 1:27.29 1:58.79
2:36.40 3:14.38 3:43.74 4:11.14
3 Healy, Devon A 19 COLG-AD 4:12.95
26.81 57.09 1:30.48 2:03.79
2:39.39 3:16.24 3:44.75 4:12.95
4 Powers, Casey D 18 COLG-AD 4:15.62
27.26 57.24 1:31.03 2:03.66
2:39.97 3:17.24 3:46.96 4:15.62
5 Pulitano, Dan J 18 COLG-AD 4:26.02
27.67 59.51 1:32.91 2:06.08
2:44.02 3:23.66 3:54.79 4:26.02
6 Amato, Nick F 19 COLG-AD x4:33.70
27.43 59.12 1:34.12 2:08.92
2:49.27 3:29.92 4:02.12 4:33.70
#33 Women 800 Yard Free Relay
Team Relay Finals Time
1 COLG-AD A 7:50.24
Walker, Beverly J 21 Bottger, Ashley J 21
Murphy, Emily M 21 Marchi, Lisa M 21
27.32 57.27 1:27.26 1:56.21
2:22.41 2:51.37 3:21.49 3:51.34
4:18.35 4:48.69 5:19.72 5:49.78
6:17.32 6:47.71 7:19.00 7:50.24
2 COLG-AD D 7:56.35
Derlath, Erica A 18 Daly, Jenna S 18
Peck, Emily E 19 Callahan, Courtney E 18
28.12 57.59 1:27.67 1:56.65
2:23.34 2:53.03 3:23.50 3:54.28
4:20.69 4:50.16 5:20.43 5:50.92
6:19.38 6:50.96 7:23.72 7:56.35
3 COLG-AD C x7:59.79
Apantaku, Elora K 19 Guyett, Caren E 19
Kelly, Emily L 19 McGraw, Erin E 19
28.07 58.90 1:31.19 2:04.22
2:30.93 3:00.22 3:59.62 4:25.97
4:56.32 5:27.71 5:58.36 6:25.75
6:56.34 7:27.77 7:59.79 7:59.79
4 BING A 8:10.53
Mazzoni, Maria J 18 Jennings, Heather R 22
Alejandro, Tricia 19 Rakoczy, Margaret J 18
28.39 59.55 1:31.23 2:02.09
2:29.83 3:00.66 3:32.47 4:04.14
4:31.70 5:02.39 5:34.10 6:05.80
6:33.97 7:05.69 7:38.39 8:10.53
5 BING B 8:27.71
Anderson, Kelsey S 19 Sheridan, Nicole F 19
Decker, Amanda M 22 Harris, Kelly M 21
29.26 1:00.36 1:32.07 2:03.93
2:33.58 3:07.11 3:41.35 4:15.32
4:44.41 5:16.44 5:48.57 6:20.10
6:48.96 7:21.43 7:54.64 8:27.71
6 COLG-AD B x8:34.87
Siembieda, Kim P 20 Dwyer, Caitlin L 20
Strobel, Leslie A 21 Curran, Caitie B 21
29.09 1:00.36 1:32.66 2:04.51
2:33.64 3:06.31 3:39.50 4:16.17
4:43.42 5:18.65 5:54.52 6:30.08
6:58.60 7:30.37 8:02.83 8:34.87
7 BING C x8:49.73
Golden, Caitlin A 22 Gallo, Danielle M 19
Detlef, Brittany A 19 Brodfuehrer, Rita M 20
30.84 1:04.81 1:40.83 2:16.63
2:47.86 3:22.86 3:58.06 4:32.83
5:01.52 5:33.78 6:06.69 6:39.29
7:09.36 7:43.10 8:17.26 8:49.73
#34 Men 400 Yard Free Relay
Team Relay Finals Time
1 BING A 3:11.81
Perez-Rogers, Joe F 19 Dzieniszewski, Philip J 20
Popper, Michael L 21 Lorenz, Sean C 21
23.28 47.70 1:10.09 1:35.22
1:58.27 2:24.24 2:46.83 3:11.81
2 COLG-AD A 3:14.80
Bennitt, George S 22 White, Pat J 18
Hostoffer, Vince M 19 Hadjipateras, Costas N 18
23.82 49.32 1:12.97 1:38.99
2:02.11 2:27.29 2:49.51 3:14.80
3 COLG-AD B 3:16.80
Coulson, Peter N 20 Bottger, Henry C 19
Voell, Cameron L 20 Lathrop, Dan L 22
23.75 49.24 1:12.62 1:38.47
2:01.56 2:27.47 2:50.92 3:16.80
4 BING B 3:19.82
Weis, Matt A 18 Slesnick, Nolan D 19
Feeley, Dan R 18 Palumbo, Andrew S 21
23.88 50.55 1:14.43 1:40.00
2:03.43 2:30.46 2:53.69 3:19.82
5 BING C x3:30.02
Racioppo, Keith 18 Wong, Michael H 18
Blatchford, John J 20 McCort, Matt T 19
25.21 53.69 1:18.37 1:45.68
2:10.40 2:37.90 3:02.06 3:30.02