Binghamton University/Demotte Hy-Tek's MEET MANAGER 4:15 PM 12/4/2010 Page 1
BING VS. CORNELL - 12/4/2010
Results
 
 
#1 Women 400 Yard Medley Relay
Team Relay Finals Time
1 BING-NI A 3:56.36
Baczek, Olivia 18 Gallo, Danielle 21
Siu, Tiffany 18 Ciccone, Amanda 21
29.37 59.51 32.44 1:08.50
26.81 56.67 24.43 51.68
2 CORN-NI B 3:59.85
Farrington, Meggie 21 Holley, Jessie 18
Dean, Emily 20 Ellison, Sadie 20
30.24 1:01.59 30.36 1:05.80
27.02 58.98 24.74 53.48
3 CORN-NI A 4:00.47
Spinazzola, Chiara 20 Jerome, Kim 17
Ah-quah, Stephanie 18 Guba, Ali 19
28.61 59.22 31.00 1:07.27
27.33 59.37 25.50 54.61
4 BING-NI B 4:05.38
Lindahl, Melissa 19 Gorman, Karissa 19
Detlef, Brittany 21 Nelson, Caitlin 19
29.79 1:01.00 32.77 1:10.67
27.60 59.51 25.46 54.20
5 BING-NI C 4:14.15
Kline, Jordyn 21 Deignan, Chelsea 19
Blom, Danielle 19 Cremer, Kylie 20
30.48 1:02.24 33.65 1:12.67
28.67 1:02.18 27.27 57.06
6 CORN-NI C 4:14.70
Rossi, Kelsey 18 Rienecker, Juliann 20
Lacoursiere, Jasmine 18 Wohlmuth, Elle 17
32.62 1:06.09 32.05 1:08.93
29.93 1:03.79 26.32 55.89
#2 Men 400 Yard Medley Relay
Team Relay Finals Time
1 BING-NI A 3:26.04
Perez-Rogers, Joe 20 Dzieniszewski, Phillip 22
Chen, Jason 21 Gleason, David 20
24.97 51.00 26.91 58.85
22.87 49.84 21.83 46.35
2 CORN-NI A 3:32.25
Sangren, Jake 19 Chan, Julian 20
Keady, James 20 Brazitis, Kevin 20
25.38 52.61 27.56 58.85
24.11 52.48 22.67 48.31
3 CORN-NI B 3:33.48
Taylor, Austin 17 Fisher, Jake 21
Catanese, Ben 19 Myers, Christopher 19
26.62 54.08 16.39 59.04
23.92 52.30 22.74 48.06
4 BING-NI B 3:36.52
Kearney, Kevin 21 Cabasino, Tim 19
Hausmann, Edward 18 Feeley, Dan 20
25.85 53.72 27.12 59.60
25.14 54.38 23.35 48.82
5 CORN-NI C 3:39.96
Anderson, Eric 20 Ciecimirski, Evan 18
Stepanian, Mark 19 Champagne, Jonathan 19
27.35 56.31 27.97 1:01.39
24.28 52.48 23.11 49.78
6 BING-NI C 3:46.99
Chiang, Winston 18 Figus, Collin 19
Byrt, Devon 19 Noach, Kees 18
27.90 56.27 28.54 1:02.17
24.62 54.93 25.48 53.62
#3 Women 1650 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 Schlichte, Sarah 18 CORN-NI 17:31.78
28.69 31.23 31.85 31.99
32.01 31.91 32.08 32.28
32.04 32.08 32.17 32.17
32.03 32.03 32.21 32.01
31.92 32.16 32.01 31.98
32.01 32.13 32.29 31.75
32.11 32.39 32.02 32.33
32.06 32.03 31.84 31.58
30.39
2 Zgliczynska, Mikella 18 CORN-NI 17:52.65
30.09 32.59 32.74 32.87
33.01 32.88 32.65 32.73
32.57 32.47 31.72 32.10
32.14 32.21 32.48 32.53
32.35 32.40 32.86 32.51
31.83 32.40 32.65 32.75
32.75 32.82 33.02 33.41
33.55 33.11 32.38 32.90
31.18
3 Mrozinski, Melissa 18 CORN-NI 17:53.97
29.72 31.80 32.18 32.32
32.29 32.18 32.38 32.53
32.32 32.55 32.30 32.57
32.82 32.53 32.40 32.81
32.80 33.04 32.84 32.87
33.11 32.89 32.61 32.74
32.86 32.97 33.10 33.49
32.77 33.11 32.86 32.69
31.52
4 Alejandro, Tricia 20 BING-NI 18:12.47
29.57 31.85 32.16 32.56
32.61 32.78 32.84 33.03
33.02 33.17 33.26 33.44
33.37 33.40 33.31 33.63
33.33 33.23 33.18 33.32
33.39 33.49 33.77 33.59
33.66 33.61 33.74 33.87
33.73 33.63 33.65 33.29
31.99
5 Anderson, Kelsey 20 BING-NI 19:13.96
32.50 34.25 34.63 34.95
34.90 35.04 34.70 35.08
35.25 34.92 35.23 35.23
35.06 34.87 35.36 35.15
34.97 35.26 35.36 35.60
35.10 35.16 35.30 35.15
34.86 35.15 35.70 35.29
35.18 35.33 34.72 34.70
34.01
6 Crimmins, Lauri 19 BING-NI 19:55.90
30.34 33.21 35.06 35.51
35.76 35.54 35.55 36.14
36.80 37.18 36.56 37.28
37.46 36.88 37.19 37.65
36.52 36.77 36.62 36.86
37.09 37.08 37.11 35.57
37.07 37.30 36.96 37.27
36.51 37.11 35.93 35.92
34.10
#4 Men 1650 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 Wilson, Taylor 18 CORN-NI 16:17.53
27.23 28.69 29.30 29.35
29.30 29.56 29.82 29.75
29.79 29.76 29.78 29.77
29.74 29.60 29.53 29.76
29.76 29.62 29.75 29.67
29.66 29.88 30.00 29.97
30.03 30.12 30.04 29.99
30.22 30.05 30.08 29.73
28.23
2 Slesnick, Nolan 20 BING-NI 16:35.94
26.77 28.07 28.80 29.19
29.78 29.83 29.97 30.07
30.23 30.15 29.84 30.08
29.93 30.30 30.30 30.49
30.75 30.52 30.71 30.60
30.53 30.72 30.95 30.89
30.83 30.80 30.84 30.79
30.86 31.09 30.83 30.42
30.01
3 Harpham, Harry 18 CORN-NI 16:56.26
28.23 29.27 30.33 30.95
31.01 30.89 31.31 31.40
30.96 30.80 30.59 30.80
30.86 30.50 30.87 30.96
31.04 30.93 30.64 30.76
30.64 30.90 30.99 31.36
30.37 30.64 31.72 31.76
31.31 30.99 31.21 30.95
30.32
(#4 Men 1650 Yard Free)
4 Pangal, John 18 BING-NI 17:02.87
27.46 30.14 30.48 30.67
30.88 31.01 31.09 31.22
31.10 31.12 31.26 31.30
31.12 31.33 31.34 31.57
31.33 31.23 31.05 31.18
31.60 31.59 31.53 31.25
31.27 31.27 31.27 31.25
31.34 30.99 31.10 30.55
29.98
5 Caines, Jordan 19 CORN-NI 17:29.02
27.40 30.17 30.45 31.03
31.14 31.13 31.18 31.57
31.23 31.71 1:03.19 31.81
32.03 31.85
32.32 32.21 31.95 32.62
32.57 32.44 32.32 32.46
32.53 32.45 32.56 32.57
32.77 1:05.15 32.57 31.59
6 Hausmann, Edward 18 BING-NI 18:24.67
29.10 32.17 32.50 33.03
33.11 33.43 33.23 33.43
33.47 33.95 34.09 33.81
34.11 34.06 34.34 34.36
34.27 33.86 34.16 34.23
33.86 33.62 34.07 34.28
33.78 33.41 34.27 33.36
33.90 33.16 33.18 33.29
31.78
#5 Women 200 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 Summers, Kim 19 CORN-NI 1:57.61
27.66 29.94 30.35 29.66
2 Marchese, Lauren 18 CORN-NI 1:57.85
27.64 30.04 30.43 29.74
3 Mazzoni, Maria 20 BING-NI 1:59.20
28.06 30.48 30.44 30.22
4 Giner, Racquel 18 BING-NI 1:59.30
28.31 29.98 30.67 30.34
5 Rakoczy, Margaret 20 BING-NI 2:04.24
28.92 31.25 31.91 32.16
6 DeCesare, Laura 21 CORN-NI 2:06.18
28.60 31.53 32.74 33.31
#6 Men 200 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 Gleason, David 20 BING-NI 1:42.74
24.12 26.51 26.11 26.00
2 Vitez, Cody 17 CORN-NI 1:44.16
24.76 26.36 26.15 26.89
3 Mijares-Shafai, Zacharia 20 CORN-NI 1:47.32
24.29 26.94 27.74 28.35
4 Itzkowitz, Ben 18 CORN-NI 1:47.75
25.70 27.23 27.47 27.35
5 Byrt, Devon 19 BING-NI 1:47.99
25.57 27.69 27.87 26.86
6 Rouhana, Ziyad 21 BING-NI 1:54.64
26.61 28.85 29.52 29.66
#7 Women 50 Yard Back
Name Age Team Finals Time
1 Dean, Emily 20 CORN-NI 27.44
2 Ah-quah, Stephanie 18 CORN-NI 28.47
3 Detlef, Brittany 21 BING-NI 28.49
4 Farrington, Meggie 21 CORN-NI 29.36
5 Lindahl, Melissa 19 BING-NI 29.40
6 Ong, Kimberly 19 BING-NI 29.92
#8 Men 50 Yard Back
Name Age Team Finals Time
1 Perez-Rogers, Joe 20 BING-NI 24.13
2 Sangren, Jake 19 CORN-NI 24.54
3 Lacayo, Frankie 22 CORN-NI 24.97
4 Kearney, Kevin 21 BING-NI 25.24
5 Gaffey, Eric 21 CORN-NI 25.81
6 Cereste, Mark 19 BING-NI 26.32
#9 Women 50 Yard Breast
Name Age Team Finals Time
1 Holley, Jessie 18 CORN-NI 30.59
2 Jerome, Kim 17 CORN-NI 31.21
3 Gallo, Danielle 21 BING-NI 31.80
4 Wohlmuth, Elle 17 CORN-NI 32.15
5 Gorman, Karissa 19 BING-NI 33.57
6 Parmiter, Lindsey 19 BING-NI 33.78
#10 Men 50 Yard Breast
Name Age Team Finals Time
1 Dzieniszewski, Phillip 22 BING-NI 27.03
2 Fisher, Jake 21 CORN-NI 27.25
3 Chan, Julian 20 CORN-NI 27.27
4 Kwartler, Steven 20 CORN-NI 27.35
5 Ellman, Andrew 19 BING-NI 29.19
6 Chiang, Winston 18 BING-NI 32.10
#11 Women 100 Yard Fly
Name Age Team Finals Time
1 Ciccone, Amanda 21 BING-NI 56.44
26.80 29.64
2 Spinazzola, Chiara 20 CORN-NI 59.52
27.61 31.91
3 Thiessen, Rosie 17 CORN-NI 1:01.20
28.92 32.28
4 Blom, Danielle 19 BING-NI 1:02.26
29.45 32.81
5 Youssef, Lyla 21 CORN-NI 1:03.53
29.56 33.97
6 Kline, Jordyn 21 BING-NI 1:04.26
29.92 34.34
#12 Men 100 Yard Fly
Name Age Team Finals Time
1 Holcomb, Dean 21 CORN-NI 51.05
24.07 26.98
2 Cabasino, Tim 19 BING-NI 52.61
24.66 27.95
3 Saccurato, Josh 19 BING-NI 53.40
24.80 28.60
4 Taylor, Austin 17 CORN-NI 53.77
25.39 28.38
5 Budner, Aaron 18 BING-NI 53.87
25.22 28.65
6 Scott, Henry 18 CORN-NI 54.09
25.11 28.98
#13 Women 50 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 Ellison, Sadie 20 CORN-NI 24.82
2 Baczek, Olivia 18 BING-NI 25.05
3 Rossi, Kelsey 18 CORN-NI 25.30
4 Nelson, Caitlin 19 BING-NI 25.55
5 Icke, Sarah 18 CORN-NI 25.64
6 Worthington, Lyndsi 21 BING-NI 26.64
#14 Men 50 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 Chen, Jason 21 BING-NI 21.67
2 Keady, James 20 CORN-NI 21.68
3 Ciecimirski, Evan 18 CORN-NI 22.41
4 Lloyd, Morgan 18 BING-NI 22.71
5 Champagne, Jonathan 19 CORN-NI 22.82
6 Noach, Kees 18 BING-NI 24.50
#15 Women 100 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 Ciccone, Amanda 21 BING-NI 52.42
25.22 27.20
2 Rossi, Kelsey 18 CORN-NI 54.32
26.64 27.68
3 Ellison, Sadie 20 CORN-NI 54.95
26.45 28.50
4 Guba, Ali 19 CORN-NI 55.01
26.61 28.40
5 Rakoczy, Margaret 20 BING-NI 57.62
28.18 29.44
6 Deignan, Chelsea 19 BING-NI 1:00.21
28.72 31.49
#16 Men 100 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 Chen, Jason 21 BING-NI 47.67
23.53 24.14
2 Gaffey, Eric 21 CORN-NI 48.12
23.07 25.05
3 Brazitis, Kevin 20 CORN-NI 48.26
23.20 25.06
4 Myers, Christopher 19 CORN-NI 48.36
23.50 24.86
(#16 Men 100 Yard Free)
5 Byrt, Devon 19 BING-NI 48.95
23.96 24.99
6 Wagner, Erik 19 BING-NI 51.64
24.37 27.27
#17 Women 100 Yard Back
Name Age Team Finals Time
1 Spinazzola, Chiara 20 CORN-NI 59.78
29.05 30.73
2 Dean, Emily 20 CORN-NI 59.82
29.54 30.28
3 Lindahl, Melissa 19 BING-NI 1:01.32
30.39 30.93
4 Marchese, Lauren 18 CORN-NI 1:01.72
29.96 31.76
5 Worthington, Lyndsi 21 BING-NI 1:03.58
30.98 32.60
6 Ong, Kimberly 19 BING-NI 1:03.68
30.90 32.78
#18 Men 100 Yard Back
Name Age Team Finals Time
1 Perez-Rogers, Joe 20 BING-NI 51.49
24.94 26.55
2 Sangren, Jake 19 CORN-NI 52.90
25.64 27.26
3 Saccurato, Josh 19 BING-NI 54.30
26.79 27.51
4 Catanese, Ben 19 CORN-NI 54.74
26.28 28.46
5 Lacayo, Frankie 22 CORN-NI 55.64
26.96 28.68
6 Cereste, Mark 19 BING-NI 55.87
27.28 28.59
#19 Women 100 Yard Breast
Name Age Team Finals Time
1 Holley, Jessie 18 CORN-NI 1:07.13
31.74 35.39
2 Wohlmuth, Elle 17 CORN-NI 1:08.49
32.64 35.85
3 Gallo, Danielle 21 BING-NI 1:09.01
33.40 35.61
4 Rienecker, Juliann 20 CORN-NI 1:09.51
32.67 36.84
5 Gorman, Karissa 19 BING-NI 1:12.61
34.16 38.45
6 Parmiter, Lindsey 19 BING-NI 1:14.05
35.35 38.70
#20 Men 100 Yard Breast
Name Age Team Finals Time
1 Chan, Julian 20 CORN-NI 58.57
28.06 30.51
2 Fisher, Jake 21 CORN-NI 58.92
28.33 30.59
3 Cabasino, Tim 19 BING-NI 1:00.47
28.28 32.19
4 Kwartler, Steven 20 CORN-NI 1:00.59
27.86 32.73
5 Figus, Collin 19 BING-NI 1:03.11
29.70 33.41
6 Budner, Aaron 18 BING-NI 1:04.29
30.27 34.02
#21 Women 500 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 Siu, Tiffany 18 BING-NI 5:04.54
28.35 30.17 30.33 30.41
30.60 30.62 31.03 31.49
31.16 30.38
2 Summers, Kim 19 CORN-NI 5:16.52
28.47 30.89 31.39 31.87
32.19 32.38 32.13 32.36
32.72 32.12
3 Goya Arce, Ana 21 CORN-NI 5:23.06
28.79 30.96 31.68 32.36
32.53 32.82 32.99 33.74
33.59 33.60
4 Cremer, Kylie 20 BING-NI 5:30.93
30.16 33.29 33.82 33.75
33.50 33.75 33.58 33.29
33.33 32.46
5 Anderson, Kelsey 20 BING-NI 5:40.07
31.60 33.58 34.25 34.46
34.29 34.61 34.60 34.47
34.50 33.71
#22 Men 500 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 Gleason, David 20 BING-NI 4:42.85
25.16 28.19 29.38 29.87
29.39 27.39 28.87 29.39
28.64 26.57
2 Holcomb, Dean 21 CORN-NI 4:43.04
25.67 27.89 29.32 29.90
29.96 27.39 28.35 29.43
28.11 27.02
3 Wilson, Taylor 18 CORN-NI 4:46.94
26.54 28.80 29.12 29.40
29.43 29.54 29.31 29.26
27.77 27.77
4 Slesnick, Nolan 20 BING-NI 4:50.24
26.60 28.67 28.89 29.24
29.37 29.47 29.65 29.05
29.77 29.53
5 Anderson, Eric 20 CORN-NI 5:00.04
25.84 28.28 29.70 30.46
30.59 30.81 30.99 31.46
31.34 30.57
6 Feeley, Dan 20 BING-NI 5:02.27
25.07 28.47 30.30 30.95
1:02.29 31.45 31.45 31.97
30.32
#23 Women 50 Yard Fly
Name Age Team Finals Time
1 Spinazzola, Chiara 20 CORN-NI 26.61
2 Detlef, Brittany 21 BING-NI 27.13
3 Dean, Emily 20 CORN-NI 27.24
4 Ah-quah, Stephanie 18 CORN-NI 27.65
5 Mazzoni, Maria 20 BING-NI 28.50
6 Blom, Danielle 19 BING-NI 29.12
#24 Men 50 Yard Fly
Name Age Team Finals Time
1 Dzieniszewski, Phillip 22 BING-NI 23.46
2 Keady, James 20 CORN-NI 23.66
3 Stepanian, Mark 19 CORN-NI 23.80
4 Sangren, Jake 19 CORN-NI 24.14
5 Lloyd, Morgan 18 BING-NI 24.23
6 Rouhana, Ziyad 21 BING-NI 26.18
#25 Women 100 Yard IM
Name Age Team Finals Time
1 Ciccone, Amanda 21 BING-NI 59.78
27.22 32.56
2 Giner, Racquel 18 BING-NI 1:02.60
29.59 33.01
3 Jerome, Kim 17 CORN-NI 1:02.80
30.37 32.43
4 Holley, Jessie 18 CORN-NI 1:03.52
30.60 32.92
5 Alejandro, Tricia 20 BING-NI 1:04.46
30.13 34.33
6 DeCesare, Laura 21 CORN-NI 1:06.43
31.95 34.48
#26 Men 100 Yard IM
Name Age Team Finals Time
1 Chen, Jason 21 BING-NI 52.99
24.68 28.31
2 Holcomb, Dean 21 CORN-NI 53.65
25.55 28.10
3 Vitez, Cody 17 CORN-NI 53.69
24.69 29.00
4 Kearney, Kevin 21 BING-NI 56.16
25.61 30.55
5 Ellman, Andrew 19 BING-NI 56.27
26.52 29.75
6 Catanese, Ben 19 CORN-NI 56.80
25.60 31.20
#27 Women 200 Yard Free Relay
Team Relay Finals Time
1 CORN-NI A 1:40.01
Ellison, Sadie 20 Icke, Sarah 18
Rossi, Kelsey 18 Guba, Ali 19
25.54 25.04 24.68 24.75
2 BING-NI A 1:40.14
Siu, Tiffany 18 Baczek, Olivia 18
Nelson, Caitlin 19 Detlef, Brittany 21
25.77 24.48 24.68 25.21
(#27 Women 200 Yard Free Relay)
3 CORN-NI B 1:42.75
Wohlmuth, Elle 17 Ah-quah, Stephanie 18
Summers, Kim 19 Marchese, Lauren 18
26.53 25.53 25.60 25.09
4 CORN-NI C 1:46.02
Farrington, Meggie 21 Dimaria, Christina 21
Rienecker, Juliann 20 Youssef, Lyla 21
27.00 26.30 26.66 26.06
5 BING-NI B 1:47.70
Crimmins, Lauri 19 Mazzoni, Maria 20
Cremer, Kylie 20 Ong, Kimberly 19
26.97 26.37 26.60 27.76
6 BING-NI C 1:50.51
Kline, Jordyn 21 Anderson, Kelsey 20
Gallo, Danielle 21 Worthington, Lyndsi 21
27.11 28.52 27.85 27.03
#28 Men 200 Yard Free Relay
Team Relay Finals Time
1 BING-NI A 1:25.65
Gleason, David 20 Perez-Rogers, Joe 20
Cabasino, Tim 19 Dzieniszewski, Phillip 22
21.93 21.25 21.42 21.05
2 CORN-NI A 1:25.81
Keady, James 20 Holcomb, Dean 21
Kwartler, Steven 20 Gaffey, Eric 21
21.74 21.53 21.34 21.20
3 CORN-NI B 1:26.49
Myers, Christopher 19 Brazitis, Kevin 20
Stepanian, Mark 19 Mijares-Shafai, Zacharia 20
21.91 21.83 21.29 21.46
4 CORN-NI C 1:29.68
Ciecimirski, Evan 18 Mendelson, Willie 18
Champagne, Jonathan 19 Scott, Henry 18
22.77 22.61 21.98 22.32
5 BING-NI B 1:29.91
Wagner, Erik 19 Lloyd, Morgan 18
Saccurato, Josh 19 Feeley, Dan 20
23.04 22.14 22.56 22.17
6 BING-NI C 1:33.40
Rouhana, Ziyad 21 Budner, Aaron 18
Figus, Collin 19 Pangal, John 18
24.46 22.55 23.15 23.24
#29 Women 1 mtr Diving
Name Age Team Finals Score
1 Herlitz-Ferguson, Manita 18 CORN-NI 246.45
2 Lynch, Mary-Kate 19 CORN-NI 222.60
3 Easton, Jenna 20 BING-NI 205.35
4 Esposito, Liz 20 BING-NI 185.48
5 Neal, Morgan 20 BING-NI 180.53
--- Kupferberg, Sarah 20 BING-NI X128.18
#30 Men 1 mtr Diving
Name Age Team Finals Score
1 Truong, Phillip 17 CORN-NI 285.08
2 Sheppard, Michael 22 CORN-NI 271.65
3 Foiles, Anthony 19 BING-NI 251.55
4 Mattison, Justin 19 BING-NI 224.03
5 Zollo, Jonathan 19 CORN-NI 220.43
--- Lewis, Robert 20 CORN-NI X229.65
--- O'Neil, James 19 CORN-NI X260.33
#31 Women 3 mtr Diving
Name Age Team Finals Score
1 Herlitz-Ferguson, Manita 18 CORN-NI 217.73
2 Neal, Morgan 20 BING-NI 212.78
3 Lynch, Mary-Kate 19 CORN-NI 206.25
4 Easton, Jenna 20 BING-NI 201.90
5 Esposito, Liz 20 BING-NI 186.53
#32 Men 3 mtr Diving
Name Age Team Finals Score
1 Sheppard, Michael 22 CORN-NI 291.38
2 Truong, Phillip 17 CORN-NI 285.85
3 Foiles, Anthony 19 BING-NI 258.08
4 Zollo, Jonathan 19 CORN-NI 254.85
5 Mattison, Justin 19 BING-NI 217.80
 
 

Women - Team Rankings - Through Event 32
 
 
 
1. Cornell University 189
2. Binghamton, State University o 111
 
 

Men - Team Rankings - Through Event 32
 
 
 
1. Cornell University 154
2. Binghamton, State University o 146