Binghamton University/Demotte Hy-Tek's MEET MANAGER 3:31 PM 12/6/2008 Page 1
Bing VS.Cornell - 12/6/2008
Results
 
 
#1 Women 200 Yard Medley Relay
Team Relay Finals Time
1 CORN-NI A 1:52.17
Dean, Emily 18 Rienecker, Juliann 19
Youssef, Lyla 19 Ellison, Sadie 18
27.96 59.82 1:27.16 1:52.17
2 BING A 1:54.06
Worthington, Lyndsi 19 Gallo, Danielle 19
Detlef, Brittany 19 Ciccone, Amanda 19
29.56 1:02.21 1:29.85 1:54.06
3 CORN-NI B 1:55.15
Miller, Heather 18 Goya Arce, Ana 19
Levine, Kimberly 19 Berlin, Jill 20
29.35 1:02.24 1:30.24 1:55.15
4 BING B 1:57.20
Hawkins, Elizabeth 18 Ferrara, Taryn 20
Brodfuehrer, Rita 20 Decker, Amanda 22
29.07 1:02.60 1:31.05 1:57.20
5 CORN-NI C 2:04.57
Luedke, Laura 21 Cirella, Mary 22
Scribner, Kelsey 18 Rady, Anna 19
30.29 1:03.62 1:40.66 2:04.57
6 BING C 2:05.22
Carr, Erin 18 Golden, Caitlin 21
Mazzoni, Maria 18 Brown, Jodi 21
32.72 1:09.84 1:45.68 2:05.22
#2 Men 200 Yard Medley Relay
Team Relay Finals Time
1 CORN-NI A 1:34.11
Newman, Wes 21 Campbell, Nick 20
Baity, Phil 21 Dobrolioubov, Sasha 20
24.50 51.17 1:13.30 1:34.11
2 BING A 1:34.81
Perez-Rogers, Joe 18 Palumbo, Andrew 21
Dzieniszewski, Philip 20 Rogan, Joe 22
24.69 50.89 1:13.14 1:34.81
3 CORN-NI B 1:37.74
Wang, Jackson 20 Kwartler, Steven 18
Laren, Colin 20 Brazitis, Kevin 18
25.45 52.37 1:16.05 1:37.74
4 CORN-NI C 1:39.18
Brotzky, Iiya 20 Chan, Julian 18
Royster, Max 20 McCreery, Ryan 21
26.02 52.95 1:17.00 1:39.18
5 BING B 1:40.77
Kearney, Kevin 19 Lorenz, Sean 21
McCort, Matt 19 Popper, Michael 21
25.49 54.09 1:18.35 1:40.77
#3 Women 400 Yard IM
Name Age Team Finals Time
1 DeCesare, Laura 19 CORN-NI 4:47.75
3.72 4:47.75
2 McConnell, Madi 19 CORN-NI 4:49.41
9.13 4:49.41
3 Jennings, Heather 21 BING 4:50.28
12.37 4:50.28
4 Dick, Jordan 19 CORN-NI 4:53.06
5 Sheridan, Nicole 19 BING 4:54.25
6 Brand, Allyce 20 BING 4:58.37
12.15 4:58.37
#4 Men 400 Yard IM
Name Age Team Finals Time
1 Holcomb, Dean 19 CORN-NI 4:06.42
25.98 55.25 1:28.19 2:00.12
2:36.52 3:12.05 3:39.54 4:06.42
2 Varanda, Brenno 23 BING 4:10.23
26.75 57.37 1:30.50 2:02.13
2:36.18 3:10.96 3:40.89 4:10.23
3 Anderson, Eric 18 CORN-NI 4:22.59
27.64 59.56 1:33.17 2:06.36
2:44.17 3:22.82 3:53.93 4:22.59
4 Koralewski, Brian 21 BING 4:23.66
27.28 58.65 1:33.38 2:07.16
2:46.15 3:25.49 3:55.85 4:23.66
5 Fog, Anker 19 CORN-NI 4:23.73
27.21 58.29 1:31.88 2:04.35
2:43.99 3:24.68 3:54.62 4:23.73
#5 Women 200 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 Caras, Emily 21 CORN-NI 1:58.58
27.82 57.61 1:27.61 1:58.58
2 Goya Arce, Ana 19 CORN-NI 2:00.80
28.23 58.34 1:29.21 2:00.80
3 Miller, Heather 18 CORN-NI 2:01.69
28.51 59.40 1:30.64 2:01.69
4 Anderson, Kelsey 19 BING 2:03.68
28.77 59.80 1:31.62 2:03.68
5 Ferrara, Taryn 20 BING 2:06.42
28.94 1:00.70 1:33.52 2:06.42
6 Fischer, Adina 20 BING 2:13.69
30.88 1:04.40 1:39.14 2:13.69
#6 Men 200 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 Cai, Michael 18 CORN-NI 1:44.84
24.54 51.03 1:17.78 1:44.84
2 Cochran, Nick 22 CORN-NI 1:46.91
24.65 51.54 1:18.78 1:46.91
3 Lorenz, Sean 21 BING 1:48.63
25.22 53.21 1:21.28 1:48.63
4 Mijares-Shafai, Zacharia 18 CORN-NI 1:48.92
24.11 51.11 1:19.46 1:48.92
5 Popper, Michael 21 BING 1:50.01
25.26 53.15 1:21.61 1:50.01
6 McCort, Matt 19 BING 1:55.85
25.51 54.30 1:24.90 1:55.85
#7 Women 100 Yard Back
Name Age Team Finals Time
1 Dean, Emily 18 CORN-NI 59.65
29.11 59.65
2 Farrington, Meggie 19 CORN-NI 1:02.71
30.68 1:02.71
3 Hohwald, Kathleen 19 CORN-NI 1:02.92
30.41 1:02.92
4 Detlef, Brittany 19 BING 1:03.42
31.28 1:03.42
5 Kline, Jordyn 19 BING 1:05.25
31.40 1:05.25
6 Decker, Amanda 22 BING 1:06.59
32.73 1:06.59
#8 Men 100 Yard Back
Name Age Team Finals Time
1 Perez-Rogers, Joe 18 BING 52.30
25.45 52.30
2 Carey, Kevin 21 CORN-NI 52.63
25.76 52.63
3 Wang, Jackson 20 CORN-NI 53.15
26.49 53.15
4 Brotzky, Iiya 20 CORN-NI 54.95
26.73 54.95
5 Kearney, Kevin 19 BING 55.11
26.90 55.11
#9 Women 100 Yard Breast
Name Age Team Finals Time
1 Gallo, Danielle 19 BING 1:09.37
32.92 1:09.37
2 Ciccone, Amanda 19 BING 1:10.33
33.59 1:10.33
3 Rienecker, Juliann 19 CORN-NI 1:10.59
33.32 1:10.59
4 Cirella, Mary 22 CORN-NI 1:13.06
34.70 1:13.06
5 Dick, Jordan 19 CORN-NI 1:13.89
35.26 1:13.89
6 Golden, Caitlin 21 BING 1:22.17
38.48 1:22.17
#10 Men 100 Yard Breast
Name Age Team Finals Time
1 Palumbo, Andrew 21 BING 59.19
27.24 59.19
2 Campbell, Nick 20 CORN-NI 1:00.05
27.92 1:00.05
3 Dobrolioubov, Sasha 20 CORN-NI 1:00.92
28.58 1:00.92
4 Bradley, Sam 18 CORN-NI 1:03.00
29.44 1:03.00
5 Racioppo, Keith 18 BING 1:11.63
33.11 1:11.63
#11 Women 200 Yard Fly
Name Age Team Finals Time
1 DiMaria, Christina 19 CORN-NI 2:11.15
29.01 1:01.92 1:36.21 2:11.15
2 Acchione, Laura 20 CORN-NI 2:13.43
29.63 1:02.81 1:37.62 2:13.43
(#11 Women 200 Yard Fly)
3 Szymczak, Lindsey 18 CORN-NI 2:19.47
30.06 1:04.66 1:41.39 2:19.47
4 Harris, Kelly 21 BING 2:20.82
30.70 1:05.59 1:42.49 2:20.82
5 Mazzoni, Maria 18 BING 2:34.37
34.81 1:13.54 1:53.65 2:34.37
#12 Men 200 Yard Fly
Name Age Team Finals Time
1 Newman, Wes 21 CORN-NI 1:52.68
25.30 54.16 1:23.52 1:52.68
2 Royster, Max 20 CORN-NI 1:58.48
26.16 56.36 1:26.89 1:58.48
3 Ramos, Michael 21 CORN-NI 2:02.99
27.62 58.47 1:30.14 2:02.99
4 Rouhana, Ziyad 20 BING 2:04.01
27.69 59.15 1:31.12 2:04.01
5 Courtemanche, Cole 20 BING 2:15.26
28.72 1:02.05 1:38.10 2:15.26
#13 Women 50 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 Brand, Allyce 20 BING 25.21
2 Berlin, Jill 20 CORN-NI 25.31
3 Ellison, Sadie 18 CORN-NI 25.33
4 Levine, Kimberly 19 CORN-NI 25.63
5 Hawkins, Elizabeth 18 BING 25.74
6 Worthington, Lyndsi 19 BING 26.17
--- Caras, Emily 21 CORN-NI X25.74
--- Luedke, Laura 21 CORN-NI X25.95
--- Decker, Amanda 22 BING X26.35
--- Bardo, Jill 19 BING X27.92
--- Carr, Erin 18 BING X28.57
#14 Men 50 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 Baity, Phil 21 CORN-NI 21.42
2 Dzieniszewski, Philip 20 BING 21.50
3 Kwartler, Steven 18 CORN-NI 21.91
4 Rogan, Joe 22 BING 22.41
5 Brazitis, Kevin 18 CORN-NI 22.77
6 Wong, Michael 18 BING 22.97
#15 Women 3 mtr Diving
Name Age Team Finals Score
1 Maney, Kristin 21 BING 239.03
2 Park, Jennifer 20 CORN-NI 232.73
3 Aden, Katy CORN-NI 219.60
4 Gelfand, Melanie 21 BING 195.30
5 Hirsch, Jill 19 CORN-NI 193.43
6 Esposito, Liz 19 BING 186.45
7 Clark, Carly 18 BING 174.00
8 Kupferberg, Sarah 18 BING 116.55
#16 Men 1 mtr Diving
Name Age Team Finals Score
1 Graham, Ryan 21 BING 280.80
2 Sheppard, Michael 20 CORN-NI 261.23
3 Donohoe, Chris 21 CORN-NI 253.88
4 Eby, Alaric 20 CORN-NI 236.27
5 Turner, Nick 18 BING 220.58
6 Nolte, Robert 20 BING 192.90
--- Tucker, Shane 20 CORN-NI X214.80
--- DeMarle, Pat 19 CORN-NI X223.20
#17 Women 100 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 Caras, Emily 21 CORN-NI 55.62
29.04 55.62
2 Brown, Jodi 21 BING 56.22
29.36 56.22
3 Berlin, Jill 20 CORN-NI 56.78
29.54 56.78
4 Jennings, Heather 21 BING 56.81
29.42 56.81
5 Ellison, Sadie 18 CORN-NI 57.54
28.81 57.54
6 Anderson, Kelsey 19 BING 58.78
30.69 58.78
--- Rady, Anna 19 CORN-NI X58.20
27.92 58.20
--- Scribner, Kelsey 18 CORN-NI X58.71
28.11 58.71
--- Brodfuehrer, Rita 20 BING X1:00.46
28.96 1:00.46
--- Gallo, Danielle 19 BING X1:01.96
29.91 1:01.96
--- Goya Arce, Ana 19 CORN-NI X1:02.17
29.07 1:02.17
--- Harris, Kelly 21 BING X1:14.70
35.69 1:14.70
#18 Men 100 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 Holcomb, Dean 19 CORN-NI 48.39
23.23 48.39
2 Koralewski, Brian 21 BING 48.80
23.42 48.80
3 Lorenz, Sean 21 BING 48.90
23.75 48.90
4 McCreery, Ryan 21 CORN-NI 49.19
23.71 49.19
5 Mijares-Shafai, Zacharia 18 CORN-NI 49.21
23.37 49.21
6 Popper, Michael 21 BING 50.27
23.79 50.27
--- Wong, Michael 18 BING X52.40
25.28 52.40
--- Racioppo, Keith 18 BING X54.03
25.67 54.03
#19 Women 200 Yard Back
Name Age Team Finals Time
1 Miller, Heather 18 CORN-NI 2:10.99
30.35 1:03.30 1:37.36 2:10.99
2 Farrington, Meggie 19 CORN-NI 2:14.29
31.56 1:05.95 1:41.11 2:14.29
3 Hohwald, Kathleen 19 CORN-NI 2:17.13
32.38 1:07.83 1:43.22 2:17.13
4 Carr, Erin 18 BING 2:21.80
33.85 1:09.16 1:45.56 2:21.80
5 Fischer, Adina 20 BING 2:26.50
34.76 1:12.05 1:48.92 2:26.50
6 Bardo, Jill 19 BING 2:36.81
36.30 1:14.87 1:55.59 2:36.81
#20 Men 200 Yard Back
Name Age Team Finals Time
1 Newman, Wes 21 CORN-NI 1:53.02
26.90 55.85 1:24.64 1:53.02
2 Brotzky, Iiya 20 CORN-NI 1:57.78
28.32 58.46 1:28.46 1:57.78
3 Kearney, Kevin 19 BING 1:57.99
27.72 57.59 1:28.08 1:57.99
4 Perez-Rogers, Joe 18 BING 1:59.83
27.06 57.92 1:29.57 1:59.83
#21 Women 200 Yard Breast
Name Age Team Finals Time
1 Ciccone, Amanda 19 BING 2:30.73
33.36 1:11.22 1:50.45 2:30.73
2 DeCesare, Laura 19 CORN-NI 2:34.83
35.62 1:14.55 1:54.41 2:34.83
3 Rienecker, Juliann 19 CORN-NI 2:36.20
34.24 1:13.22 1:54.21 2:36.20
4 Dick, Jordan 19 CORN-NI 2:39.16
36.15 1:16.16 1:57.43 2:39.16
5 Ferrara, Taryn 20 BING 2:41.10
36.65 1:17.06 1:59.20 2:41.10
6 Golden, Caitlin 21 BING 2:58.08
39.58 1:24.46 2:10.99 2:58.08
#22 Men 200 Yard Breast
Name Age Team Finals Time
1 Chan, Julian 18 CORN-NI 2:09.18
29.67 1:03.23 1:35.93 2:09.18
2 Varanda, Brenno 23 BING 2:12.95
30.25 1:03.89 1:37.85 2:12.95
3 Palumbo, Andrew 21 BING 2:13.92
29.13 1:03.29 1:38.33 2:13.92
4 Mironov, Anthony 20 CORN-NI 2:17.76
30.69 1:05.33 1:40.65 2:17.76
5 Fog, Anker 19 CORN-NI 2:31.49
32.99 1:10.36 1:49.95 2:31.49
#23 Women 500 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 Acchione, Laura 20 CORN-NI 5:20.98
29.28 1:00.40 1:32.16 2:04.41
2:36.85 3:09.58 3:42.30 4:15.13
4:47.92 5:20.98
(#23 Women 500 Yard Free)
2 Rakoczy, Margaret 18 BING 5:24.82
29.93 1:02.30 1:35.10 2:07.97
2:40.91 3:13.88 3:47.07 4:20.41
4:53.16 5:24.82
3 Mazzoni, Maria 18 BING 5:26.66
30.56 1:03.57 1:36.64 2:09.90
2:42.38 3:15.30 3:48.03 4:21.10
4:54.34 5:26.66
4 Chong, Jamie 18 CORN-NI 5:30.47
28.98 1:00.51 1:33.14 2:06.55
2:40.17 3:14.02 3:47.84 4:22.02
4:56.46 5:30.47
5 Detlef, Brittany 19 BING 5:33.94
30.75 1:03.94 1:36.94 2:10.49
2:44.30 3:18.80 3:53.56 4:27.72
5:01.63 5:33.94
6 Scribner, Kelsey 18 CORN-NI 5:43.02
31.38 1:05.67 1:39.70 2:14.01
2:48.87 3:23.50 3:58.17 4:33.31
5:08.50 5:43.02
#24 Men 500 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 Thum, Bingming 21 CORN-NI 4:47.30
25.60 53.91 1:22.46 1:51.29
2:20.23 2:49.68 3:18.72 3:49.04
4:18.45 4:47.30
2 Bradley, Sam 18 CORN-NI 4:52.91
25.95 54.08 1:23.24 1:53.02
2:23.04 2:53.21 3:23.60 3:54.16
4:24.19 4:52.91
3 Courtemanche, Cole 20 BING 5:02.17
27.31 57.26 1:27.57 1:58.40
2:29.37 3:00.00 3:30.57 4:01.38
4:32.23 5:02.17
4 Cai, Michael 18 CORN-NI 5:04.38
26.42 54.85 1:24.42 1:55.24
2:26.65 2:58.02 3:29.80 4:01.71
4:33.41 5:04.38
5 Rouhana, Ziyad 20 BING 5:12.69
28.10 59.32 1:30.72 2:02.72
2:34.51 3:06.28 3:38.48 4:10.51
4:41.92 5:12.69
#25 Women 100 Yard Fly
Name Age Team Finals Time
1 Dean, Emily 18 CORN-NI 1:00.34
27.95 1:00.34
2 Sheridan, Nicole 19 BING 1:05.45
31.22 1:05.45
3 Anderson, Kelsey 19 BING 1:05.71
31.08 1:05.71
4 Brown, Jodi 21 BING 1:08.32
31.26 1:08.32
--- Youssef, Lyla 19 CORN-NI X1:01.91
29.37 1:01.91
--- Levine, Kimberly 19 CORN-NI X1:03.81
29.73 1:03.81
#26 Men 100 Yard Fly
Name Age Team Finals Time
1 Baity, Phil 21 CORN-NI 50.73
23.13 50.73
2 Wang, Jackson 20 CORN-NI 50.99
23.67 50.99
3 Dzieniszewski, Philip 20 BING 51.68
23.90 51.68
4 McCort, Matt 19 BING 54.51
25.23 54.51
5 Laren, Colin 20 CORN-NI 55.17
25.00 55.17
--- Royster, Max 20 CORN-NI X52.72
24.42 52.72
--- Lacayo, Frankie 20 CORN-NI X55.31
25.45 55.31
#27 Women 1 mtr Diving
Name Age Team Finals Score
1 Park, Jennifer 20 CORN-NI 224.03
2 Esposito, Liz 19 BING 203.25
3 Easton, Jenna 18 BING 203.03
4 Maney, Kristin 21 BING 196.88
5 Aden, Katy CORN-NI 190.73
6 Hirsch, Jill 19 CORN-NI 181.50
7 Lynch, Mary-Kate 18 CORN-NI 164.03
8 Clark, Carly 18 BING 161.78
9 Kupferberg, Sarah 18 BING 146.63
--- Gelfand, Melanie 21 BING X192.83
#28 Men 3 mtr Diving
Name Age Team Finals Score
1 Graham, Ryan 21 BING 297.83
2 Donohoe, Chris 21 CORN-NI 285.08
3 Turner, Nick 18 BING 259.95
4 Eby, Alaric 20 CORN-NI 250.13
5 Sheppard, Michael 20 CORN-NI 238.88
6 Nolte, Robert 20 BING 214.28
--- Tucker, Shane 20 CORN-NI X219.83
--- DeMarle, Pat 19 CORN-NI X225.75
#29 Women 200 Yard IM
Name Age Team Finals Time
1 Goya Arce, Ana 19 CORN-NI 2:17.16
29.51 1:05.16 1:46.34 2:17.16
2 Jennings, Heather 21 BING 2:17.59
29.09 1:04.45 1:46.08 2:17.59
3 DiMaria, Christina 19 CORN-NI 2:18.31
29.27 1:05.21 1:47.24 2:18.31
4 Brodfuehrer, Rita 20 BING 2:24.83
30.39 1:07.86 1:51.57 2:24.83
5 Gallo, Danielle 19 BING 2:27.98
33.26 1:12.66 1:52.57 2:27.98
--- McConnell, Madi 19 CORN-NI X2:17.71
30.30 1:05.63 1:45.76 2:17.71
#30 Men 200 Yard IM
Name Age Team Finals Time
1 Keady, Christopher 19 CORN-NI 1:56.37
24.77 54.56 1:29.48 1:56.37
2 Varanda, Brenno 23 BING 1:58.75
26.15 56.97 1:30.73 1:58.75
3 Mironov, Anthony 20 CORN-NI 2:01.85
26.16 58.90 1:33.69 2:01.85
4 Lorenz, Sean 21 BING 2:04.51
27.19 59.85 1:36.84 2:04.51
5 Kearney, Kevin 19 BING 2:08.05
27.09 59.36 1:39.01 2:08.05
6 Fisher, Jake 19 CORN-NI 2:08.59
26.74 1:00.93 1:36.75 2:08.59
#31 Women 400 Yard Free Relay
Team Relay Finals Time
1 BING A 3:41.55
Ferrara, Taryn 20 Hawkins, Elizabeth 18
Brand, Allyce 20 Ciccone, Amanda 19
27.47 57.27 1:23.79 1:53.09
2:19.37 2:47.71 3:13.16 3:41.55
2 CORN-NI A 3:43.26
Ellison, Sadie 18 Levine, Kimberly 19
Luedke, Laura 21 Caras, Emily 21
26.84 55.96 1:22.65 1:51.96
2:18.29 2:47.93 3:14.46 3:43.26
3 CORN-NI B 3:43.71
Dean, Emily 18 Acchione, Laura 20
DeCesare, Laura 19 Berlin, Jill 20
27.45 56.58 1:23.13 1:52.05
2:18.97 2:48.24 3:14.70 3:43.71
4 BING B 3:51.21
Worthington, Lyndsi 19 Kline, Jordyn 19
Brown, Jodi 21 Decker, Amanda 22
28.01 58.55 1:19.68 1:57.65
2:24.74 2:54.35 3:21.63 3:51.21
5 CORN-NI C 3:54.11
Youssef, Lyla 19 Miller, Heather 18
Rady, Anna 19 Scribner, Kelsey 18
27.40 57.10 1:24.27 1:54.78
2:23.38 2:55.58 3:23.31 3:54.11
6 BING C 4:09.41
Fischer, Adina 20 Harris, Kelly 21
Golden, Caitlin 21 Bardo, Jill 19
31.17 1:04.80 1:33.02 2:03.85
2:33.03 3:06.41 3:36.29 4:09.41
#32 Men 200 Yard Free Relay
Team Relay Finals Time
1 CORN-NI A 1:24.88
Dobrolioubov, Sasha 20 Newman, Wes 21
Carey, Kevin 21 Campbell, Nick 20
21.23 42.26 1:03.45 1:24.88
(#32 Men 200 Yard Free Relay)
2 CORN-NI B 1:26.78
Brazitis, Kevin 18 Baity, Phil 21
Wang, Jackson 20 Laren, Colin 20
22.17 43.99 1:05.14 1:26.78
3 BING A 1:27.71
Perez-Rogers, Joe 18 Koralewski, Brian 21
Dzieniszewski, Philip 20 Wong, Michael 18
21.93 44.03 1:05.08 1:27.71
4 CORN-NI C 1:29.27
Kwartler, Steven 18 McCreery, Ryan 21
Mijares-Shafai, Zacharia 18 Cai, Michael 18
22.07 44.24 1:06.67 1:29.27
5 BING B 1:32.87
McCort, Matt 19 Palumbo, Andrew 21
Popper, Michael 21 Racioppo, Keith 18
23.96 46.29 1:08.77 1:32.87