Binghamton University/Demotte Hy-Tek's MEET MANAGER 7:18 PM 1/16/2010 Page 1
Binghamton vs. St. Bonaventure - 1/16/2010
Results
 
 
#1 Women 400 Yard Medley Relay
Team Relay Finals Time
1 SBU-NI A 4:01.61
Valentine, Katie O 20 Cobb, Kayla M 19
Merena, Taylor A 21 Petty, Lanae 19
29.07 1:00.06 1:31.74 2:08.67
2:35.37 3:07.04 3:32.93 4:01.61
2 BING-NI A 4:02.13
Lindahl, Melissa M 18 Gallo, Danielle M 20
Detlef, Brittany A 20 Brand, Allyce M 21
30.18 1:01.54 1:33.21 2:09.00
2:36.12 3:07.97 3:33.80 4:02.13
3 BING-NI B 4:15.65
Worthington, Lyndsi M 20 Parmiter, Lindsey T 18
Brodfuehrer, Rita M 21 Alejandro, Tricia 20
31.41 1:04.66 1:38.05 2:16.21
2:44.86 3:16.60 3:44.70 4:15.65
4 BING-NI C 4:22.99
Blom, Danielle 18 Deignan, Chelsea 18
Sheridan, Nicole F 20 Kline, Jordyn M 20
32.18 1:05.86 1:40.02 2:18.26
2:49.68 3:25.02 3:52.44 4:22.99
#2 Men 400 Yard Medley Relay
Team Relay Finals Time
1 SBU-NI A 3:33.19
Koenig, Peter S 19 Murphy, Kevin P 20
Kundzik, David 21 Dansa, Mike 19
25.92 53.96 1:21.81 1:53.37
2:16.42 2:44.70 3:07.54 3:33.19
2 BING-NI A 3:35.88
Perez-Rogers, Joe F 20 Ellman, Andrew R 18
Chen, Jason 21 Cabasino, Tim 18
25.39 52.84 1:21.86 1:55.10
2:18.84 2:46.89 3:09.65 3:35.88
3 SBU-NI B 3:41.52
Greene, Jake D 19 Nenashev, Ilya 18
Liu, Yi 19 Nieves, Francis J 19
27.21 56.16 1:25.64 1:58.54
2:22.83 2:50.85 3:15.11 3:41.52
4 BING-NI B 3:47.04
Kearney, Kevin M 20 Cereste, Mark S 19
Saccurato, Josh H 19 Weis, Matthew A 19
26.98 55.54 1:26.57 2:01.17
2:26.30 2:56.37 3:19.60 3:47.04
#3 Women 1000 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 Siu, Tiffany 18 BING-NI 10:36.19
2 Small, Kara M 21 SBU-NI 10:42.84
3 Ghostlaw, Natalya B 19 SBU-NI 10:58.31
4 Anderson, Kelsey S 20 BING-NI 11:09.04
5 Cremer, Kylie E 19 BING-NI 11:14.00
6 Ribar, Morgan E 19 SBU-NI 11:23.37
#4 Men 1000 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 Slesnick, Nolan D 20 BING-NI 9:52.86
26.78 55.01 1:23.74 1:52.83
2:22.42 2:51.99 3:21.82 3:51.79
4:21.72 4:51.81 5:21.87 5:52.00
6:21.93 6:52.01 7:22.20 7:52.52
8:22.77 8:53.12 9:23.33 9:52.86
2 Homerin, Elias T 18 SBU-NI 10:07.82
26.98 56.37 1:26.22 1:56.19
2:26.12 2:56.63 3:27.00 3:57.47
4:28.12 4:59.23 5:30.09 6:00.91
6:31.55 7:02.44 7:32.94 8:04.14
8:34.82 9:05.92 9:37.31 10:07.82
3 Dinces, Jon B 19 BING-NI 10:10.50
28.04 57.85 1:28.41 1:59.22
2:30.18 3:01.37 3:32.47 4:03.66
4:34.98 5:06.25 5:37.03 6:07.77
6:39.17 7:10.24 7:41.36 8:11.78
8:41.79 9:11.54 9:41.65 10:10.50
4 Welsh, Christian D 18 SBU-NI 10:19.67
28.28 58.58 1:28.99 1:59.19
2:29.68 3:00.33 3:30.78 4:01.54
4:32.16 5:02.96 5:34.17 6:05.39
6:36.86 7:08.48 7:40.23 8:11.85
8:43.66 9:15.74 9:48.18 10:19.67
5 Courtemanche, Cole J 21 BING-NI 10:37.96
28.89 59.28 1:30.10 2:01.09
2:32.13 3:03.35 3:34.78 4:06.54
4:38.14 5:10.25 5:42.30 6:14.69
6:47.24 7:20.25 7:53.17 8:26.31
8:59.02 9:32.16 10:05.76 10:37.96
6 Eisemann, Dan 20 SBU-NI 10:46.08
28.81 59.98 1:31.89 2:04.12
2:35.91 3:08.01 3:40.08 4:12.13
4:44.44 5:17.00 5:49.78 6:22.50
6:55.07 7:28.07 8:01.19 8:34.15
9:07.23 9:40.71 10:13.95 10:46.08
#5 Women 200 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 Ciccone, Amanda 20 BING-NI 1:54.65
26.28 55.29 1:25.16 1:54.65
2 Smith, Allison M 21 SBU-NI 1:56.78
26.89 55.81 1:26.19 1:56.78
3 Valentine, Katie O 20 SBU-NI 2:00.80
28.41 58.42 1:29.78 2:00.80
4 Mazzoni, Maria J 19 BING-NI 2:01.63
27.88 58.39 1:30.49 2:01.63
5 Ferrara, Taryn 21 BING-NI 2:01.71
28.37 58.96 1:30.36 2:01.71
6 Brezinsky, Julie 20 SBU-NI 2:03.76
28.23 59.32 1:31.36 2:03.76
#6 Men 200 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 Gleason, David X 19 BING-NI 1:42.38
23.68 49.57 1:15.71 1:42.38
2 Baker, Chris 20 SBU-NI 1:45.16
24.09 50.41 1:17.25 1:45.16
3 Dansa, Mike 19 SBU-NI 1:48.64
25.02 52.08 1:20.35 1:48.64
4 Budner, Aaron E 18 BING-NI 1:49.08
25.06 52.61 1:20.79 1:49.08
5 Erickson, David M 18 SBU-NI 1:51.37
26.04 54.12 1:22.96 1:51.37
6 Byrt, Devon F 18 BING-NI 1:51.70
25.73 54.02 1:23.07 1:51.70
#7 Women 50 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 Nelson, Caitlin D 19 BING-NI 25.80
*2 Brand, Allyce M 21 BING-NI 25.87
*2 Baczek, Olivia M 18 BING-NI 25.87
4 Petty, Lanae 19 SBU-NI 25.96
5 Ely, Lauren C 21 SBU-NI 26.01
6 Pascarella, Erica 18 SBU-NI 26.91
#8 Men 50 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 Kundzik, David 21 SBU-NI 21.71
2 Perez-Rogers, Joe F 20 BING-NI 22.07
3 Robinson, Jared S 20 SBU-NI 22.74
4 Nieves, Francis J 19 SBU-NI 23.13
5 Feeley, Dan 19 BING-NI 23.24
6 Wagner, Erik T 18 BING-NI 23.56
#9 Women 200 Yard IM
Name Age Team Finals Time
1 Noonan, Jamie L 19 SBU-NI 2:15.48
28.93 1:02.01 1:43.42 2:15.48
2 Small, Kara M 21 SBU-NI 2:16.68
29.69 1:04.46 1:45.17 2:16.68
3 Heller, Katie A 22 SBU-NI 2:17.91
31.51 1:07.03 1:46.43 2:17.91
4 Kline, Jordyn M 20 BING-NI 2:19.47
32.39 1:06.65 1:47.87 2:19.47
5 Alejandro, Tricia 20 BING-NI 2:22.01
31.00 1:06.37 1:48.95 2:22.01
6 Blom, Danielle 18 BING-NI 2:22.06
30.49 1:06.21 1:50.13 2:22.06
#10 Men 200 Yard IM
Name Age Team Finals Time
1 Liu, Yi 19 SBU-NI 1:59.58
25.69 56.24 1:31.06 1:59.58
2 Murphy, Kevin P 20 SBU-NI 2:01.29
25.77 58.48 1:32.94 2:01.29
3 Saccurato, Josh H 19 BING-NI 2:02.93
26.33 57.50 1:34.97 2:02.93
4 Ellman, Andrew R 18 BING-NI 2:03.14
26.72 58.41 1:33.95 2:03.14
(#10 Men 200 Yard IM)
5 Koenig, Peter S 19 SBU-NI 2:08.20
27.44 59.79 1:37.41 2:08.20
6 Cereste, Mark S 19 BING-NI 2:08.38
27.43 59.17 1:37.01 2:08.38
#11 Women 200 Yard Fly
Name Age Team Finals Time
1 Siu, Tiffany 18 BING-NI 2:07.75
29.32 1:02.10 1:34.71 2:07.75
2 Merena, Taylor A 21 SBU-NI 2:13.18
30.03 1:03.22 1:37.96 2:13.18
*3 Brodfuehrer, Rita M 21 BING-NI 2:13.54
31.59 1:04.82 1:39.42 2:13.54
*3 Detlef, Brittany A 20 BING-NI 2:13.54
31.88 1:06.20 1:40.33 2:13.54
5 Ghostlaw, Natalya B 19 SBU-NI 2:14.25
30.24 1:05.11 1:40.30 2:14.25
#12 Men 200 Yard Fly
Name Age Team Finals Time
1 Liu, Yi 19 SBU-NI 1:56.63
27.24 57.21 1:26.44 1:56.63
2 Homerin, Elias T 18 SBU-NI 2:01.66
27.95 59.43 1:30.83 2:01.66
3 Saccurato, Josh H 19 BING-NI 2:02.20
27.03 58.21 1:30.60 2:02.20
4 Budner, Aaron E 18 BING-NI 2:04.31
28.37 1:00.21 1:32.01 2:04.31
5 Castaneda, Santiago 20 SBU-NI 2:05.01
29.35 1:00.71 1:33.15 2:05.01
6 Blatchford, Jj J 21 BING-NI 2:05.58
27.68 58.78 1:31.72 2:05.58
#13 Women 100 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 Ciccone, Amanda 20 BING-NI 53.01
25.70 53.01
2 Smith, Allison M 21 SBU-NI 54.19
26.32 54.19
3 Nelson, Caitlin D 19 BING-NI 55.44
26.76 55.44
4 Ferrara, Taryn 21 BING-NI 55.87
27.20 55.87
5 Heller, Katie A 22 SBU-NI 57.33
27.90 57.33
6 Petty, Lanae 19 SBU-NI 57.36
27.23 57.36
#14 Men 100 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 Chen, Jason 21 BING-NI 47.80
23.01 47.80
2 Baker, Chris 20 SBU-NI 48.65
23.64 48.65
3 Robinson, Jared S 20 SBU-NI 49.30
23.32 49.30
4 Cabasino, Tim 18 BING-NI 49.63
23.81 49.63
5 Greene, Jake D 19 SBU-NI 50.31
24.19 50.31
6 Weis, Matthew A 19 BING-NI 51.75
24.55 51.75
#15 Women 200 Yard Back
Name Age Team Finals Time
1 Valentine, Katie O 20 SBU-NI 2:09.17
30.80 1:02.95 1:35.72 2:09.17
2 Lindahl, Melissa M 18 BING-NI 2:09.80
31.21 1:03.88 1:37.40 2:09.80
3 Noonan, Jamie L 19 SBU-NI 2:10.25
30.84 1:03.70 1:37.18 2:10.25
4 Baczek, Olivia M 18 BING-NI 2:13.60
31.91 1:05.11 1:39.48 2:13.60
5 Worthington, Lyndsi M 20 BING-NI 2:20.25
32.27 1:07.19 1:43.82 2:20.25
6 Merena, Taylor A 21 SBU-NI 2:23.52
33.47 1:09.77 1:46.88 2:23.52
#16 Men 200 Yard Back
Name Age Team Finals Time
1 Gleason, David X 19 BING-NI 1:54.79
27.66 56.63 1:25.94 1:54.79
2 Kearney, Kevin M 20 BING-NI 1:59.33
28.42 58.60 1:29.31 1:59.33
3 Erickson, David M 18 SBU-NI 2:00.54
28.76 59.34 1:30.35 2:00.54
4 Koenig, Peter S 19 SBU-NI 2:03.43
28.08 59.01 1:31.28 2:03.43
5 Cereste, Mark S 19 BING-NI 2:05.95
29.17 1:00.87 1:33.61 2:05.95
6 Butler, Patrick M 21 SBU-NI 2:06.25
29.85 1:01.53 1:34.08 2:06.25
#17 Women 500 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 Siu, Tiffany 18 BING-NI 5:11.99
28.49 58.95 1:30.07 2:01.45
2:33.07 3:05.06 3:37.11 4:09.19
4:41.52 5:11.99
2 Smith, Allison M 21 SBU-NI 5:16.61
28.94 59.84 1:31.22 2:02.88
2:34.96 3:07.23 3:39.57 4:11.99
4:44.59 5:16.61
3 Ghostlaw, Natalya B 19 SBU-NI 5:19.89
29.39 1:01.23 1:33.85 2:06.56
2:39.14 3:12.11 3:44.56 4:17.53
4:49.69 5:19.89
4 Mazzoni, Maria J 19 BING-NI 5:20.82
30.34 1:02.45 1:34.80 2:07.42
2:40.37 3:13.42 3:46.24 4:18.41
4:50.46 5:20.82
5 Ribar, Morgan E 19 SBU-NI 5:32.45
30.11 1:02.99 1:37.55 2:11.09
2:45.14 3:18.07 3:50.55 4:23.92
4:58.37 5:32.45
6 Sheridan, Nicole F 20 BING-NI 5:43.52
30.35 1:03.65 1:37.66 2:12.31
2:47.29 3:22.35 3:57.91 4:33.55
5:08.89 5:43.52
#18 Men 500 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 Slesnick, Nolan D 20 BING-NI 4:50.88
27.53 57.36 1:27.81 1:58.04
2:26.79 2:55.65 3:24.44 3:53.59
4:22.43 4:50.88
2 Homerin, Elias T 18 SBU-NI 4:56.17
27.56 57.53 1:27.91 1:58.04
2:27.79 2:57.62 3:27.21 3:57.00
4:26.76 4:56.17
3 Feeley, Dan 19 BING-NI 5:02.32
27.79 58.26 1:29.28 1:59.87
2:30.76 3:01.94 3:33.30 4:04.45
4:33.74 5:02.32
4 Byrt, Devon F 18 BING-NI 5:03.99
27.79 57.94 1:28.52 1:59.40
2:30.49 3:01.75 3:32.90 4:03.89
4:34.76 5:03.99
5 Baskerville, Hunter J 20 SBU-NI 5:04.42
28.23 58.17 1:28.73 2:00.07
2:30.99 3:02.18 3:33.30 4:04.36
4:35.12 5:04.42
6 Eisemann, Dan 20 SBU-NI 5:14.37
28.04 58.66 1:30.24 2:01.81
2:33.78 3:05.82 3:38.11 4:10.45
4:42.82 5:14.37
#19 Women 200 Yard Breast
Name Age Team Finals Time
1 Small, Kara M 21 SBU-NI 2:29.82
34.91 1:12.48 1:50.76 2:29.82
2 Gallo, Danielle M 20 BING-NI 2:30.12
34.81 1:12.67 1:51.09 2:30.12
3 Deignan, Chelsea 18 BING-NI 2:31.92
36.02 1:14.48 1:53.10 2:31.92
4 Cobb, Kayla M 19 SBU-NI 2:32.53
35.26 1:14.48 1:53.41 2:32.53
5 Brand, Allyce M 21 BING-NI 2:33.47
34.27 1:13.03 1:53.52 2:33.47
#20 Men 200 Yard Breast
Name Age Team Finals Time
1 Murphy, Kevin P 20 SBU-NI 2:13.46
30.57 1:05.01 1:39.16 2:13.46
2 Nenashev, Ilya 18 SBU-NI 2:13.86
30.81 1:04.64 1:39.21 2:13.86
3 Slesnick, Nolan D 20 BING-NI 2:14.04
30.96 1:05.14 1:39.97 2:14.04
(#20 Men 200 Yard Breast)
4 Dansa, Mike 19 SBU-NI 2:17.14
31.25 1:05.53 1:40.87 2:17.14
5 Ellman, Andrew R 18 BING-NI 2:19.59
31.93 1:06.93 1:42.90 2:19.59
6 Dinces, Jon B 19 BING-NI 2:25.23
33.13 1:09.80 1:47.82 2:25.23
#21 Women 400 Yard Free Relay
Team Relay Finals Time
1 BING-NI A 3:39.84
Ciccone, Amanda 20 Baczek, Olivia M 18
Nelson, Caitlin D 19 Ferrara, Taryn 21
25.20 52.56 1:19.39 1:48.60
2:14.66 2:44.61 3:11.02 3:39.84
2 SBU-NI A 3:45.61
Ely, Lauren C 21 Noonan, Jamie L 19
Heller, Katie A 22 Brezinsky, Julie 20
27.40 57.45 1:23.27 1:52.03
2:19.00 2:49.38 3:16.05 3:45.61
3 BING-NI B 3:48.59
Mazzoni, Maria J 19 Lindahl, Melissa M 18
Alejandro, Tricia 20 Detlef, Brittany A 20
27.75 56.98 1:24.97 1:55.30
2:22.68 2:52.68 3:19.42 3:48.59
4 BING-NI C 4:01.27
Parmiter, Lindsey T 18 Cremer, Kylie E 19
Sheridan, Nicole F 20 Anderson, Kelsey S 20
28.18 58.82 1:26.87 1:57.95
2:28.04 3:01.42 3:30.09 4:01.27
#22 Men 400 Yard Free Relay
Team Relay Finals Time
1 BING-NI A 3:11.97
Perez-Rogers, Joe F 20 Cabasino, Tim 18
Gleason, David X 19 Chen, Jason 21
23.29 48.67 1:12.30 1:38.28
2:00.51 2:25.13 2:47.29 3:11.97
2 SBU-NI A 3:12.24
Baker, Chris 20 Robinson, Jared S 20
Kundzik, David 21 Nieves, Francis J 19
23.53 48.85 1:11.37 1:37.18
1:58.94 2:23.78 2:46.76 3:12.24
3 BING-NI B 3:21.50
Weis, Matthew A 19 Feeley, Dan 19
Budner, Aaron E 18 Kearney, Kevin M 20
24.81 51.82 1:07.51 1:41.97
2:05.91 2:31.30 2:55.44 3:21.50
4 SBU-NI B 3:25.57
Destree, Nathan M 18 Greene, Jake D 19
Erickson, David M 18 Butler, Patrick M 21
24.21 50.29 1:14.78 1:41.32
2:05.70 2:32.83 2:57.84 3:25.57
5 BING-NI C 3:27.71
Wagner, Erik T 18 Byrt, Devon F 18
Courtemanche, Cole J 21 Blatchford, Jj J 21
24.78 51.83 1:15.74 1:42.75
2:08.63 2:35.99 3:00.01 3:27.71
#23 Women 1 mtr Diving
Name Age Team Finals Score
1 Thurner, Jaelyn 19 SBU-NI 205.28
2 Neal, Morgan V 20 BING-NI 188.03
3 Easton, Jenna L 19 BING-NI 183.83
4 Gossett, Alycia 18 SBU-NI 174.00
5 Kupferberg, Sarah M 19 BING-NI 164.40
#24 Men 1 mtr Diving
Name Age Team Finals Score
1 Murphy, Mike 18 SBU-NI 291.00
2 Herzog, Trevor 20 SBU-NI 247.95
3 Foiles, Anthony 18 BING-NI 202.73
4 Mattison, Justin J 18 BING-NI 186.38
#25 Women 3 mtr Diving
Name Age Team Finals Score
1 Neal, Morgan V 20 BING-NI 184.88
2 Thurner, Jaelyn 19 SBU-NI 167.10
3 Gossett, Alycia 18 SBU-NI 163.58
4 Kupferberg, Sarah M 19 BING-NI 153.45
#26 Men 3 mtr Diving
Name Age Team Finals Score
1 Murphy, Mike 18 SBU-NI 273.53
2 Herzog, Trevor 20 SBU-NI 213.75
3 Mattison, Justin J 18 BING-NI 185.78
4 Foiles, Anthony 18 BING-NI 179.78
 
 

Women - Team Rankings - Through Event 26
 
 
 
1. Binghamton, State University o 135
2. St. Bonaventure University 107
 
 

Men - Team Rankings - Through Event 26
 
 
 
1. St. Bonaventure University 132
2. Binghamton, State University o 109