Binghamton University/Demotte Hy-Tek's MEET MANAGER 6:07 PM 12/2/2006 Page 1
Cornell 06 - 12/2/2006
 
Results
Event 1 Women 200 Yard Medley Relay
Team Relay Finals Time
 
1 CORN A 1:52.83
1) Tourtellotte, Leah 2) Visco, Danielle
3) Sheppard, Julieclaire 4) Luedke, Laura
27.96 32.08 27.10 25.69
2 BING A 1:56.13
1) Harris, Kelly 2) Brand, Allyce
3) Grubic, Aleksandra 4) Ferrara, Taryn
29.89 32.93 27.89 25.42
3 CORN B 1:58.69
1) Conway, Kristin 2) Cirella, Mary
3) Tariverdian, Nicole 4) Kwauk, Sabrina
31.24 32.96 28.41 26.08
4 BING B 1:59.29
1) Schiano, Marie 2) Friedl, Monica
3) Brodfuehrer, Rita 4) Jennings, Heather
30.94 33.05 28.56 26.74
5 BING C 2:04.95
1) Zhu, Angela 2) Schneider, Tara
3) Comas, Larisa 4) Cuvellier, Andrea
33.50 34.60 30.20 26.65
6 CORN C 2:05.82
1) Nolan, Rebecca 2) Cholakis, Gena
3) Murphy, Colleen 4) Gryka, Katie
33.12 36.23 28.94 27.53
Event 2 Men 200 Yard Medley Relay
Team Relay Finals Time
 
1 CORN C 1:34.71
1) Baity, Philip 2) McKechnie, Dave
3) Newman, Brad 4) Orr, Braden
25.00 25.59 22.90 21.22
2 BING A 1:36.21
1) Koizim, Brian 2) Varanda, Brenno
3) Stone, Trevor 4) Holmes, David
24.31 27.65 23.80 20.45
3 CORN A 1:36.84
1) Balint, Mike 2) Campbell, Nick
3) Wang, Jackson 4) Laren, Colin
24.73 27.68 23.02 21.41
4 BING B 1:39.49
1) Lorenz, Sean 2) Lapp, Jason
3) Dzieniszewski, Philip 4) Koralewski, Brian
25.54 28.25 23.88 21.82
5 CORN B 1:41.35
1) Royster, Max 2) Hammer, Simon
3) Boyle, Ryan 4) Tredennick, Thomas
26.04 29.15 23.90 22.26
6 BING C 1:43.13
1) Kwiatkowski, Bryan 2) Hobe, Dylan
3) Blatchford, John J 4) Goldstein, Alex
26.63 27.51 25.33 23.66
 
Event 3 Women 1000 Yard Freestyle
Name Age School Finals Time
 
1 Caras, Emily CORN 11:12.24
29.96 31.80 32.65 32.88
33.22 33.25 33.47 33.60
33.69 33.76 33.93 33.78
33.97 34.66 34.60 34.46
34.63 34.85 34.56 34.52
2 Sweeney, Nicole BING 11:16.26
30.61 32.23 32.75 33.19
33.12 33.88 33.95 34.10
34.17 34.20 34.40 34.60
34.41 34.64 34.54 34.47
34.71 34.72 34.40 33.17
3 Gryka, Katie CORN 11:27.04
31.49 34.00 34.72 34.77
34.58 34.34 34.53 34.80
34.20 34.31 34.59 34.98
35.00 34.77 34.62 34.88
34.04 34.60 33.89 33.93
4 Judd, Heidi CORN 11:31.38
31.46 33.65 34.84 35.31
34.90 34.30 34.10 35.17
34.52 34.82 35.02 35.17
35.00 35.12 35.21 35.00
34.95 34.99 34.41 33.44
5 Wright, Lindsay BING 11:50.56
29.86 33.50 34.41 34.75
34.98 35.72 35.57 35.90
36.03 36.18 36.10 36.25
36.56 36.47 36.45 36.77
36.54 36.62 36.62 35.28
6 Brown, Molly BING 12:05.17
32.17 34.57 35.66 36.01
35.96 36.36 37.03 36.75
36.60 36.83 37.55 37.39
37.16 37.27 36.37 36.59
37.00 36.91 36.49 34.50
Event 4 Men 1000 Yard Freestyle
Name Age School Finals Time
 
1 Newman, Wesley CORN 9:35.28
26.76 28.57 29.09 29.25
29.79 29.79 29.58 29.63
29.93 30.02 29.13 28.99
28.66 28.56 29.63 29.05
28.96 27.94 26.71 25.24
2 Holmes, David BING 9:35.48
26.45 28.48 28.97 29.43
29.94 29.75 29.76 29.70
29.96 29.89 28.72 29.34
29.67 28.28 28.91 29.07
28.96 28.82 26.44 24.94
 
(Event 4 Men 1000 Yard Freestyle)
Name Age School Finals Time
 
3 Cochran, Nick CORN 10:05.42
27.13 29.19 30.37 29.69
30.11 30.70 30.76 30.57
30.20 30.14 30.67 30.50
30.78 30.97 30.95 30.70
31.13 30.74 30.51 29.61
4 Dobrolioubov, Alex CORN 10:14.36
27.37 29.48 29.71 30.35
30.82 30.59 30.60 30.95
31.20 31.00 31.02 31.21
31.34 31.13 31.42 31.27
31.12 31.31 31.25 31.22
5 Jacobs, Brian BING 10:22.57
27.77 29.50 30.22 30.24
30.90 31.07 31.11 31.72
31.44 31.90 31.52 31.55
31.61 31.76 32.01 32.15
31.79 32.05 31.71 30.55
6 Juergens, Craig BING 10:50.23
29.05 31.67 32.70 32.93
32.93 32.94 33.17 33.39
33.41 33.18 33.16 33.60
33.41 33.63 33.49 32.94
32.17 31.84 31.02 29.60
Event 5 Women 200 Yard Freestyle
Name Age School Finals Time
 
1 Yan, Sarah CORN 1:58.36
27.95 29.91 30.11 30.39
2 Acchione, Laura CORN 1:59.45
27.76 30.00 30.68 31.01
3 Brown, Jodi BING 2:04.37
28.95 31.22 32.39 31.81
4 Fulle, Mallory BING 2:05.82
28.07 31.44 33.02 33.29
5 Schiano, Marie BING 2:08.47
29.28 32.42 33.27 33.50
6 Murphy, Colleen CORN 2:09.76
28.69 31.61 34.09 35.37
Event 6 Men 200 Yard Freestyle
Name Age School Finals Time
 
1 Smit, Mike CORN 1:41.75
24.05 26.33 26.26 25.11
2 Mironov, Anthony CORN 1:47.65
25.21 27.10 27.80 27.54
3 Koralewski, Brian BING 1:48.03
26.12 27.81 26.97 27.13
4 Britvan, Michael BING 1:48.17
25.66 27.65 27.38 27.48
5 McCreery, Ryan CORN 1:50.30
25.43 26.95 27.79 30.13
6 Popper, Michael BING 1:53.64
25.95 28.23 29.39 30.07
 
Event 7 Women 100 Yard Backstroke
Name Age School Finals Time
 
1 Grubic, Aleksandra BING 1:03.63
30.81 32.82
2 Luedke, Laura CORN 1:03.86
30.77 33.09
3 Wondergem, Emma CORN 1:04.45
31.24 33.21
4 Conway, Kristin CORN 1:06.57
32.12 34.45
5 Jennings, Heather BING 1:06.78
32.31 34.47
6 Mohr, Kristyn BING 1:16.34
37.38 38.96
Event 8 Men 100 Yard Backstroke
Name Age School Finals Time
 
1 Koizim, Brian BING 51.78
25.38 26.40
2 Baity, Philip CORN 52.01
25.79 26.22
3 Gorter, Brad CORN 53.91
26.03 27.88
4 Newman, Brad CORN 54.02
26.16 27.86
5 Kwiatkowski, Bryan BING 57.99
28.13 29.86
6 Rodrick, Peter BING 1:02.01
30.62 31.39
Event 9 Women 100 Yard Breaststroke
Name Age School Finals Time
 
1 Visco, Danielle CORN 1:10.92
33.65 37.27
2 Brand, Allyce BING 1:11.65
33.85 37.80
3 Cirella, Mary CORN 1:12.12
34.55 37.57
4 Kwauk, Sabrina CORN 1:13.09
34.89 38.20
5 Friedl, Monica BING 1:14.29
34.78 39.51
6 Harris, Kelly BING 1:15.82
36.62 39.20
Event 10 Men 100 Yard Breaststroke
Name Age School Finals Time
 
1 Varanda, Brenno BING 1:00.44
28.68 31.76
2 Bowen, Rich CORN 1:01.28
28.71 32.57
3 Campbell, Nick CORN 1:01.91
29.22 32.69
4 Palumbo, Andrew BING 1:02.63
29.71 32.92
5 Hammer, Simon CORN 1:04.09
30.35 33.74
6 Hart, Pat BING 1:05.57
30.52 35.05
 
Event 11 Women 200 Yard Butterfly
Name Age School Finals Time
 
1 Acchione, Laura CORN 2:16.13
30.62 34.32 35.37 35.82
2 Caras, Emily CORN 2:17.16
31.26 34.09 35.14 36.67
3 Tariverdian, Nicole CORN 2:21.35
31.56 35.44 36.40 37.95
4 Gomez, Stephanie BING 2:22.08
30.89 35.49 37.58 38.12
5 Dormer, Bridget BING 2:22.61
32.44 35.23 36.80 38.14
6 Brodfuehrer, Rita BING 2:24.90
31.48 35.43 37.66 40.33
Event 12 Men 200 Yard Butterfly
Name Age School Finals Time
 
1 Royster, Max CORN 1:55.73
26.63 29.27 29.42 30.41
2 Newman, Wesley CORN 1:56.98
26.54 29.91 30.41 30.12
3 Stone, Trevor BING 2:00.95
26.90 31.04 31.72 31.29
4 Goldstein, Alex BING 2:06.57
27.81 32.49 33.04 33.23
5 Blatchford, John J BING 2:08.37
28.68 32.12 33.52 34.05
Event 13 Women 50 Yard Freestyle
Name Age School Finals Time
 
1 Tourtellotte, Leah CORN 24.98
2 Grubic, Aleksandra BING 25.96
3 Ferrara, Taryn BING 26.43
4 Fulle, Mallory BING 26.63
5 Luedke, Laura CORN 26.73
6 Wondergem, Emma CORN 26.99
--- Decker, Amanda BING X26.82
--- Fischer, Adina BING X29.27
--- Golden, Caitlin BING X29.27
--- Palmquist, Janna BING X30.24
--- Vaughan, Brandi BING X33.32
Event 14 Men 50 Yard Freestyle
Name Age School Finals Time
 
1 McKechnie, Dave CORN 21.74
2 Balint, Mike CORN 22.07
3 Wang, Jackson CORN 22.20
4 Dzieniszewski, Philip BING 22.50
5 Rogan, Joe BING 22.63
6 Lapp, Jason BING 22.70
--- Orr, Braden CORN X22.57
--- Baity, Philip CORN X22.84
--- Boyle, Ryan CORN X22.96
--- Tredennick, Thomas CORN X22.98
--- Hobe, Dylan BING X23.14
--- Ramos, Mike CORN X25.15
Event 15 Women 1 mtr Diving
Name Age School Finals Score
 
1 Malvasi, Anne BING 239.18
 
2 Hassfurter, Katherine BING 232.73
3 Shroeder, Gretchen CORN 203.25
4 Maney, Kristin BING 193.50
5 Gelfand, Melanie BING 171.15
6 Burrows, Caitlin CORN 166.80
7 Birnbaum, Allison BING 156.75
8 Park, Jennifer CORN 150.58
Event 16 Men 3 mtr Diving
Name Age School Finals Score
 
1 Donohoe, Chris CORN 305.70
2 Graham, Ryan BING 288.45
3 Eby, Alaric CORN 234.98
4 Fontes, Trevor CORN 209.03
5 Russo, Matt BING 204.75
6 Nolte, Bob BING 175.50
Event 17 Women 100 Yard Freestyle
Name Age School Finals Time
 
1 Yan, Sarah CORN 54.61
26.80 27.81
2 Wright, Lindsay BING 55.32
26.50 28.82
3 Brown, Jodi BING 57.29
28.08 29.21
4 Luedke, Laura CORN 57.39
27.70 29.69
5 Wondergem, Emma CORN 57.47
28.95 28.52
6 Brand, Allyce BING 57.70
28.02 29.68
--- Cuvellier, Andrea BING X1:06.77
30.98 35.79
--- Zhu, Angela BING X1:18.03
37.26 40.77
--- Schiano, Marie BING X1:18.86
36.79 42.07
--- Mohr, Kristyn BING X1:38.23
46.62 51.61
Event 18 Men 100 Yard Freestyle
Name Age School Finals Time
 
1 Gorter, Brad CORN 47.17
22.43 24.74
2 Carey, Kevin CORN 48.52
23.58 24.94
3 McKechnie, Dave CORN 48.64
23.97 24.67
4 Koralewski, Brian BING 49.05
24.03 25.02
5 Palumbo, Andrew BING 51.17
24.36 26.81
6 Hart, Pat BING 51.94
24.76 27.18
Event 19 Women 200 Yard Backstroke
Name Age School Finals Time
 
1 Tourtellotte, Leah CORN 2:11.86
31.57 34.04 33.30 32.95
 
(Event 19 Women 200 Yard Backstroke)
Name Age School Finals Time
 
2 Harris, Kelly BING 2:19.10
33.36 35.89 35.30 34.55
3 Conway, Kristin CORN 2:19.17
33.49 35.89 35.74 34.05
4 Decker, Amanda BING 2:26.20
34.57 36.66 37.77 37.20
5 Nolan, Rebecca CORN 2:27.15
34.33 36.45 38.22 38.15
6 Fischer, Adina BING 2:27.29
34.54 37.48 38.07 37.20
Event 20 Men 200 Yard Backstroke
Name Age School Finals Time
 
1 Baity, Philip CORN 1:55.51
27.07 28.94 29.59 29.91
2 Newman, Wesley CORN 1:56.81
28.15 29.52 29.76 29.38
3 Lorenz, Sean BING 1:58.17
28.13 29.74 30.13 30.17
4 Newman, Brad CORN 2:00.06
28.19 29.65 31.17 31.05
5 Britvan, Michael BING 2:07.77
30.38 32.39 32.53 32.47
6 Jacobs, Brian BING 2:08.02
29.66 32.10 33.27 32.99
Event 21 Women 200 Yard Breaststroke
Name Age School Finals Time
 
1 Visco, Danielle CORN 2:32.71
34.83 38.20 39.79 39.89
2 Cirella, Mary CORN 2:35.23
35.85 39.13 39.17 41.08
3 Kwauk, Sabrina CORN 2:38.80
36.29 39.91 40.34 42.26
4 Ferrara, Taryn BING 2:43.12
36.72 40.38 42.78 43.24
5 Golden, Caitlin BING 2:58.53
40.02 44.71 46.53 47.27
Event 22 Men 200 Yard Breaststroke
Name Age School Finals Time
 
1 Varanda, Brenno BING 2:09.68
29.85 32.59 33.24 34.00
2 Bowen, Rich CORN 2:11.76
29.61 33.21 34.14 34.80
3 Hobe, Dylan BING 2:19.67
30.57 35.88 36.98 36.24
4 Hammer, Simon CORN 2:20.34
31.93 34.55 36.33 37.53
5 Juergens, Craig BING 2:21.81
32.70 36.50 36.70 35.91
6 McCreery, Ryan CORN 2:25.84
32.77 36.94 37.65 38.48
 
Event 23 Women 500 Yard Freestyle
Name Age School Finals Time
 
1 Yan, Sarah CORN 5:21.64
29.92 32.21 32.71 33.00
33.34 32.97 33.17 32.67
30.73 30.92
2 Acchione, Laura CORN 5:23.47
30.21 32.37 32.61 32.60
32.74 32.87 33.07 33.08
32.41 31.51
3 Gomez, Stephanie BING 5:30.71
29.86 32.23 33.04 33.42
33.31 33.34 34.00 34.00
34.05 33.46
4 Gryka, Katie CORN 5:37.67
32.09 33.88 34.05 34.17
33.94 33.91 33.95 34.16
34.05 33.47
5 Dormer, Bridget BING 5:47.13
31.02 33.74 34.11 34.66
34.96 35.63 35.61 36.03
35.89 35.48
6 Brown, Molly BING 5:55.22
31.85 34.90 35.90 36.84
36.66 35.93 36.66 36.07
35.70 34.71
Event 24 Men 500 Yard Freestyle
Name Age School Finals Time
 
1 Smit, Mike CORN 4:47.62
26.18 28.79 28.84 29.50
29.53 29.11 29.15 29.21
28.98 28.33
2 Cochran, Nick CORN 4:57.07
26.42 29.08 29.27 30.40
30.10 30.73 30.81 30.81
30.41 29.04
3 Dobrolioubov, Alex CORN 4:58.13
27.34 29.30 29.91 30.62
30.88 30.66 30.04 30.30
30.16 28.92
4 Rodrick, Peter BING 5:04.59
27.11 29.59 30.05 30.45
31.18 31.28 31.45 31.70
31.51 30.27
5 Popper, Michael BING 5:18.06
28.53 30.95 31.81 32.59
32.56 32.70 32.41 32.84
32.45 31.22
6 Blatchford, John J BING 5:23.83
27.80 30.64 32.55 33.61
34.07 33.72 33.57 33.25
33.13 31.49
Event 25 Women 100 Yard Butterfly
Name Age School Finals Time
 
1 Tourtellotte, Leah CORN 59.52
27.93 31.59
 
(Event 25 Women 100 Yard Butterfly)
Name Age School Finals Time
 
2 Sheppard, Julieclaire CORN 1:02.75
29.05 33.70
3 Tariverdian, Nicole CORN 1:03.09
29.78 33.31
4 Brodfuehrer, Rita BING 1:03.88
30.20 33.68
5 Sweeney, Nicole BING 1:06.14
31.08 35.06
6 Comas, Larisa BING 1:07.82
32.04 35.78
Event 26 Men 100 Yard Butterfly
Name Age School Finals Time
 
1 Holmes, David BING 51.74
24.53 27.21
2 Wang, Jackson CORN 52.77
24.76 28.01
3 Stone, Trevor BING 53.02
25.02 28.00
4 Campbell, Nick CORN 54.74
25.23 29.51
5 Boyle, Ryan CORN 55.19
25.66 29.53
6 Palumbo, Andrew BING 56.07
26.42 29.65
--- Ramos, Mike CORN X53.94
27.08 26.86
--- Carey, Kevin CORN X54.89
25.87 29.02
Event 27 Women 3 mtr Diving
Name Age School Finals Score
 
1 Hassfurter, Katherine BING 238.05
2 Malvasi, Anne BING 228.93
3 Park, Jennifer CORN 213.90
4 Shroeder, Gretchen CORN 208.20
5 Maney, Kristin BING 204.38
6 Burrows, Caitlin CORN 196.05
7 Gelfand, Melanie BING 183.38
8 Birnbaum, Allison BING 144.60
Event 28 Men 1 mtr Diving
Name Age School Finals Score
 
1 Eby, Alaric CORN 252.90
2 Graham, Ryan BING 241.35
3 Donohoe, Chris CORN 231.78
4 Fontes, Trevor CORN 209.03
5 Russo, Matt BING 204.75
6 Nolte, Bob BING 175.50
Event 29 Women 200 Yard IM
Name Age School Finals Time
 
1 Visco, Danielle CORN 2:14.09
30.02 36.01 38.52 29.54
2 Jennings, Heather BING 2:21.78
30.70 36.77 41.96 32.35
3 Friedl, Monica BING 2:26.19
31.39 38.49 42.58 33.73
 
4 Cuvellier, Andrea BING 2:27.91
31.49 38.14 44.08 34.20
--- Caras, Emily CORN X2:19.83
30.60 36.95 41.36 30.92
--- Judd, Heidi CORN X2:28.17
32.57 39.89 43.41 32.30
Event 30 Men 400 Yard IM
Name Age School Finals Time
 
1 Lapp, Jason BING 4:19.00
27.59 31.09 34.74 34.95
35.96 36.50 29.19 28.98
2 Goldstein, Alex BING 4:34.10
28.30 32.60 35.37 34.96
38.81 39.58 32.77 31.71
3 Kwiatkowski, Bryan BING 4:35.30
29.21 33.03 36.66 35.66
39.02 39.47 31.92 30.33
--- Royster, Max CORN X4:12.46
26.44 30.02 31.02 30.98
38.18 37.85 29.74 28.23
--- Mironov, Anthony CORN X4:13.39
26.83 30.28 33.18 32.48
35.46 36.34 30.02 28.80
--- Oates, Nick CORN X4:18.87
27.76 31.20 33.75 33.21
36.28 37.03 31.10 28.54
Event 31 Women 400 Yard Freestyle Relay
Team Relay Finals Time
 
1 CORN A 3:43.96
1) Acchione, Laura 2) Caras, Emily
3) Wondergem, Emma 4) Yan, Sarah
27.41 56.51 28.21 57.43
26.86 56.08 26.49 53.94
2 BING A 3:44.09
1) Ferrara, Taryn 2) Brown, Jodi
3) Brand, Allyce 4) Wright, Lindsay
27.74 57.25 27.13 56.65
27.51 56.29 25.93 53.90
3 CORN B 3:53.46
1) Kwauk, Sabrina 2) Murphy, Colleen
3) Sheppard, Julieclaire 4) Tariverdian, Nicole
27.92 57.65 27.27 58.45
27.31 57.94 28.43 59.42
4 BING B 3:58.49
1) Fulle, Mallory 2) Decker, Amanda
3) Gomez, Stephanie 4) Fischer, Adina
27.84 57.72 28.26 58.40
28.67 59.58 29.47 1:02.79
5 CORN C 4:07.03
1) Gryka, Katie 2) Cirella, Mary
3) Conway, Kristin 4) Judd, Heidi
30.01 1:02.33 30.24 1:02.77
28.58 1:01.74 28.62 1:00.19
 
(Event 31 Women 400 Yard Freestyle Relay)
Team Relay Finals Time
 
6 BING C 4:35.92
1) Golden, Caitlin 2) Palmquist, Janna
3) Vaughan, Brandi 4) Mohr, Kristyn
30.89 1:04.73 31.48 1:07.32
34.38 1:12.91 33.70 1:10.96
Event 32 Men 400 Yard Freestyle Relay
Team Relay Finals Time
 
1 BING A 3:08.67
1) Koizim, Brian 2) Koralewski, Brian
3) Lorenz, Sean 4) Holmes, David
22.81 47.35 22.66 48.18
23.02 48.33 21.23 44.81
2 BING B 3:18.99
1) Dzieniszewski, Philip 2) Rogan, Joe
3) Popper, Michael 4) Britvan, Michael
23.82 50.10 23.68 49.22
23.80 50.11 23.67 49.56
3 BING C 3:28.65
1) Juergens, Craig 2) Hart, Pat
3) Rodrick, Peter 4) Jacobs, Brian
25.79 52.72 24.67 52.36
25.12 52.23 24.09 51.34
--- CORN A X3:05.99
1) Smit, Mike 2) Newman, Wesley
3) Gorter, Brad R 19 4) McKechnie, Dave J 19
22.82 47.10 21.95 45.84
21.76 46.58 22.07 46.47
--- CORN B X3:12.71
1) Wang, Jackson 2) Carey, Kevin
3) Campbell, Nick 4) Orr, Braden
23.39 47.86 22.64 47.31
23.04 48.95 23.03 48.59
--- CORN C X3:18.12
1) Laren, Colin 2) Dobrolioubov, Alex
3) Cochran, Nick 4) McCreery, Ryan
23.46 49.28 23.70 49.62
23.81 50.36 22.96 48.86
 
 
 
 

Women - Team Rankings - Through Event 33
 
1. Cornell University 191
2. Binghamton University 108
 
 
 
 

Men - Team Rankings - Through Event 33
 
1. Cornell University 175
2. Binghamton University 122